WYMIANA POLSKO-NIEMIECKA 2013

 

    W dniach 22 – 28 lipca 2013 uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w kolejnej już wymianie młodzieży polsko-niemieckiej. Wymiana młodzieży została zorganizowana przez pracowników Naturpark Drömling  i Welskiego Parku Krajobrazowego. W tym roku spotkanie odbyło się w Niemczech w miejscowości Flechtingen. Dla uczestników spotkania przewidziano bardzo dużo zajęć, podczas których mieli się integrować między sobą, poznawać zwyczaje, kulturę, no i przede wszystkim język sąsiada zza Odry.

    Po powitaniu, zakwaterowaniu i odpoczynku wyznaczono mieszane (międzynarodowe) grupy pracujące w poszczególnych dniach w kuchni. Następnie zorganizowano zajęcia integracyjno-językowe podczas których młodzież zapoznała się ze sobą i uczyła się podstawowych zwrotów (dzień dobry, proszę, dziękuję, przepraszam, itp.). Wszyscy otrzymali mini słowniki oraz notesy aby prowadzić swoje zapiski. Dodatkową atrakcją tego dnia było wyjście na kąpielisko zlokalizowane nad jeziorem w centrum miasteczka w pobliżu pięknego zamku.

    Drugi dzień  upłynął bardzo aktywnie. Pierwszą część dnia grupy spędziły w miejscowości Uthmöden w warsztacie miejscowego artysty Stephana, który pokazywał metody wykonywania ceramiki i przybliżył historię garncarstwa. Każdy z uczestników miał okazję samodzielnie wykonać naczynie, które później było wypalone. Gospodarz przygotował także posiłek – naleśniki z pysznym musem jabłkowym i malinowym. Druga część dnia upłynęła w domu kuracyjnym Kneippanlage, gdzie prowadzone są zajęcia dla osób z chorobami układu krążenia. Terapia poprawiająca krążenie krwi wydawała się z początku dość dziwna, ale po pewnym czasie bardzo przyjemna – zalecano spacery w basenie z bardzo zimną wodą skąd po kilku okrążeniach trzeba było przejść do basenów z ciepłą wodą. Popołudnie i wieczór upłynęły na zajęciach integracyjno-językowych i zajęciach sportowych.

    Dzień trzeci rozpoczął się wycieczką rowerową do kamieniołomów w okolicy Flechtingen. Kierownik obiektu oprowadził nas pokazując maszyny wydobywcze i rodzaje pozyskiwanego kruszca. Przedstawił także historię obiektu, oraz perspektywy dalszej działalności wraz z metodami rekultywacji wyrobiska. Co ciekawe, że kruszec stąd kupowany jest także jako podkład do budowy dróg i linii kolejowych w Polsce. Z kamieniołomów grupa udała się do Doliny Drewnianego Młyna – obiektu chronionego, zlokalizowanego opodal kopalni. Po południu zajęcia odbyły się na strzelnicy bractwa Kurkowego w Flechtingen.
Czwartego dnia zajęcia odbyły się w Hundisburgu. Zwiedzano niezwykle piękny , wciąż odrestaurowywany ogród, oraz wnętrza pałacowe zamienione, w których  w jednym ze skrzydeł stworzono niezwykle ciekawą ekspozycje edukacyjną przybliżającą mieszkańców lasu. Niezwykle dużo emocji budził park linowy urządzony w lesie niedaleko zamku. Młodzież wyposażona w nowoczesny sprzęt wspinaczkowy i pod opieką instruktorów pokonywała tam najróżniejsze przeszkody rozmieszczone pomiędzy drzewami. Po kolacji wszyscy świetnie bawili się na kręgielni we Flechtingen, zaś w ramach zajęć integracyjnych prowadzono zajęcia językowe oraz taneczne.

    Piąty dzień pobytu upłynął na zwiedzaniu Magdeburga. Po śniadaniu wszyscy pociągiem z Flechtingen przejechali do stolicy landu Sahsen-Anhalt. Uczestnicy wymiany mieli okazję zobaczyć Jahrtausendturm (Wieża Tysiąca Lat). Wieża jest centrum nauki, gdzie samodzielnie można było przeprowadzać eksperymenty z dziedziny fizyki, obserwować różne osiągnięcia techniki i jej rozwój na przełomie bez mała tysiąca lat. Wieża ta jest najwyższym na świecie  obiektem o konstrukcji drewnianej (60 m wysokości).

    Szósty dzień upłynął na zwiedzaniu Autostadt – części Wolfsburga, w której mieszczą się zakłady Volkswagena. Oprócz modeli samochodów – nowych i starych – atrakcją był pokaz wodno-muzyczny. Po powrocie z Wolfsburga młodzież prowadziła próby generalne rozmówek i tańca przed prezentacją w niedzielę przed rodzicami i dziadkami.

   Ostatniego dnia do Flechtingen przyjechali rodzice oraz dziadkowie dzieci i młodzieży z Niemiec. Podziękowano organizatorom oraz uczestnikom spotkania, a następnie uczestnicy spotkania zaprezentowali swoje osiągnięcia językowe i taneczne. Każdy miał także narysować to co najbardziej mu się podobało podczas tego spotkania, jak i również odcisnąć swoją dłoń na plakacie z wymiany. Spotkanie zakończyło się wspólnym grillowaniem.

    Opiekunami podczas wymiany byli: Ewa Golder, Karol Rykaczewski, Krzysztof Wittbrodt (WPK). Szczególne podziękowania dla P. Krzysztofa Główczyńskiego, dyrektora WPK, dzięki któremu mogła się odbyć kolejna wymiana polsko-niemiecka z udziałem naszych uczniów.
Przejazd uczestników z Polski dofinansowany był ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, a na odcinku Rybno-Brodnica finansowany przez Gminę Rybno.

Autor: Ewa Golder

Zdjęcia


ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2012/2013

    29 czerwca podczas uroczystego apelu pożegnaliśmy absolwentów Gimnazjum im.Marii Skłodowskiej-Curie. Uczniowie  klas drugich gimnazjum przygotowali przedstawienie, podczas którego podkreślili edukacyjne i sportowe osiągnięcia swoich starszych koleżanek i kolegów. W kolejnej części uroczystości uczniowie klas trzecich podziękowali wszystkim nauczycielom za trud włożony w ich wychowanie i edukację. Absolwenci wręczyli bukiet kwiatów pani dyrektor Magdalenie Anczykowskiej oraz różyczki pozostałym nauczycielom i pracownikom szkoły oraz OSiR.

Autor: Barbara Kamińska

Zdjęcia


 

NIEZWYKŁA WIZYTA W LICEUM  OGÓLNOKSZTAŁCĄCYM W RYBNIE

 

             Uczniowie LO w Rybnie mieli niecodzienną okazję spotkania się w szkole z przedstawicielem Królestwa Wielkiej Brytanii, szkołę odwiedził bowiem Ambasador Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii Robin Barnett przebywający z wizyta w naszym regionie. Jego Ekscelencja przybył z p.Martinem Oxleyem szefem misji gospodarczej przy Ambasadzie Wielkiej Brytanii oraz  p.  Małgorzatą Śmierzycką , kierującą działem promocji i wizerunku Ambasady Wielkiej Brytanii. Spotkanie rozpoczęła p. Dyrektor Magdalena  Anczykowska,  która w imieniu Szkoły powitała gości i opowiedziała o Liceum Ogólnokształcącym w Rybnie.
         
            Ambasador opowiedział uczniom o swojej fascynacji Polską, która sięga lat jego dzieciństwa, kiedy to czytał o losach wojennych naszego kraju. Przybył potem już jako pracownik dyplomacji   w latach 80-tych XX wieku,  piętnowany  przez SB i przyjaźniący się z ludźmi opozycji demokratycznej. Dzisiaj jako Ambasador Królestwa Wielkiej Brytanii świetnie  mówi po polsku, zna polską literaturę i jest miłośnikiem polskiej kuchni, szczególnie dobrego, długo gotowanego bigosu. Licealiści, wykorzystując tak niezwykłą okazję, pytali Jego Ekscelencję m.in. o brytyjską kulturę, zwyczaje, politykę, sport, sytuację polskich emigrantów. Rozmowa przebiegała w miłej, czasami humorystycznej atmosferze, bowiem pan Ambasador to człowiek niezwykle przyjacielsko nastawiony do ludzi. Uczniowie w podziękowaniu za wizytę zadedykowali Gościowi piosenkę zaśpiewaną przez Martę Ładę i wręczyli Panu Ambasadorowi  jego dwa portrety narysowane przez Kingę Wiśniewską i Ewelinę Zawadzką. Ambasador był zachwycony – to największa radość dla tej młodzieży, a wpisy w kronice szkolnej będą przypominały to wyjątkowe wydarzenie w historii szkoły.                                                                                                                                                                                                           
Autor: Joanna Gawlik

Zdjęcia


 

EKSPERYMENTALNA NAGRODA

 

                17 czerwca 2013r. w Zespole Szkół w Rybnie odbył się pokaz eksperymentów chemicznych. Była to nagroda za zajęcie II miejsca w konkursie chemicznym organizowanym przez Zespół Szkół w Lubawie dla uczniów gimnazjum. Uczniowie, którzy wywalczyli dla kolegów tak ciekawą nagrodę to Michał Kłosowski, Wiktor Rozentalski oraz Marcin Świniarski. Uczeń Wiktor Rozentalski zdobył również trzecie miejsce w rywalizacji indywidualnej. Osoby nagrodzone osobiście wyróżnił Dyrektor Zespołu Szkół w Lubawie dr inż. Bolesław Zawadzki. Podziękował także p. Patrycji Heleniak za wspaniałe przygotowanie uczniów, którzy z sukcesem rywalizowali z gimnazjami z powiatu iławskiego, nowomiejskiego.

                Doświadczenia chemiczne przeprowadził nauczyciel chemii z Zespołu Szkół w Lubawie pan Jarosław Neumann. Pokaz zaspokoił pragnienia nawet najbardziej żądnych wiedzy młodych chemików. Uczniowie wstrzymywali oddech podczas widowiskowego zmieniania barw, podskakiwali kiedy słup ognia sięgał sufity klasy oraz krzyczeli z wrażenia kiedy niepozornie mały przedmiot wybuchał z hukiem.

Autor: Patrycja Heleniak

Zdjęcia


 

PIERWSI ABSOLWENCI W HISTORII SZKOŁY

 

            14 czerwca 2013r. w Zespole Szkół w Rybnie odbył się uroczysty apel dla uczniów kończących Zasadniczą Szkołę Zawodową w Rybnie. Było to wyjątkowe wydarzenie, ponieważ tegoroczni absolwenci to jednocześnie pierwsi absolwenci w historii szkoły. Szkołę ukończyło sześcioro absolwentów. Są to uczniowie, którzy kształcili się w zawodach – sprzedawca i malarz tapeciarz. Na uroczysty apel zaproszono Wójta Gminy Rybno, grono pedagogiczne i pracodawców. Wszyscy podkreślali, że ten dzień to wydarzenie wyjątkowe  w historii szkoły, co zaznaczono wpisaniem w kronice szkolnej. Absolwenci przystąpili do zdawania egzaminów zawodowych i czeladniczych. Obowiązki wychowawcy w tej klasie pełniła p. J. Kruszyńska. Dyrekcja, wychowawca, nauczyciele oraz uczniowie składają serdeczne podziękowanie wszystkim pracodawcom, którzy umożliwili kształcenie zawodowe w wybranych zawodach.

 Autor: Joanna Kruszyńska

Zdjęcia


 

WIECZÓR Z ASTRONOMIĄ

 

            14 czerwca w Zespole Szkół w Rybnie odbyły się zajęcia dla młodzieży pod nazwą „Wieczór z astronomią”. Gościliśmy w szkole pana Roberta Szaj, który przybliżył uczniom historię powstania Wszechświata, rozwój wiedzy astronomicznej oraz wielki dorobek naukowy naszego uczonego Mikołaja Kopernika. Następnie Pan Robert Szaj uczył nas jak obserwować niebo przy użyciu teleskopu.  Uczniowie w pogodny i bezchmurny wieczór mogli obserwowali: kratery na powierzchni Księżyca, planetę Saturn z jej pierścieniami, mgławicę planetarną pozostałą po czerwonym olbrzymie, gwiazdy podwójne, galaktykę kulistą oraz gromadę otwartą.

 Autor: Barbara Kamińska

Zdjęcia


   

DZIEŃ SZKOŁY BEZ PRZEMOCY

 

 

        Dnia 10.06.2013r. w Zespole Szkół w Rybnie odbył się Dzień Szkoły bez Przemocy. Dzień Szkoły bez Przemocy to ogólnopolskie święto wszystkich tych, którzy nie zgadzają się na przemoc i angażują się w budowanie szkoły jako miejsca przyjaznego dla uczniów, nauczycieli i rodziców. Celem apelu było przypomnienie uczniom co nazywamy przemocą, oraz jak sobie z nią radzić. Poszczególni uczniowie z klasy II d i I d zainscenizowali przedstawienie teatralne „Słup soli. Jak powstrzymać szkolnych dręczycieli” w którym przedstawili jak radzić sobie z przemocą. Uczennica Agata Wysocka z klasy II b recytowała wiersz pt. „Zły humorek”.  W trakcie imprezy rozdano nagrody uczniom, którzy wzięli udział z konkursie plastycznym, forma dowolna (plakat, komiks, inne) temat do wyboru: „Nie czyń drugiemu co Tobie nie miłe”, „Wspólnie przeciw przemocy”, „Zawsze reaguj na przemoc”, I miejsce zajęła Katarzyna Raczyńska kl. III b oraz konkursie literackim, forma dowolna (wiersz, opowiadanie, fraszka) temat do wyboru: „Nie milcz”, „Dziwny jest ten Świat”, „Są takie dni, kiedy w duszy pada deszcz”, miejsce I zajęła Michalina Rychcik kl. III b.  Uczennica Magdalena  Chorzępa z klasy II a uświetniła wokalnie całą uroczystość. Projekt wsparła finansowo Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Profilaktyki w Rybnie.

Autorzy projektu: J. Budzińska
 

Zdjęcia


 

XIX SESJA SEJMU DZIECI I MŁODZIEŻY

 

         1 czerwca 2013 już po raz dziewiętnasty, z okazji Dnia Dziecka odbyła się Sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży. Tegorocznym tematem debatowania młodych posłów i posłanek był lokalny ekorozwój. Aby móc zasiąść w ławach koleżanek i kolegów posłów na ulicy Wiejskiej, uczniowie musieli przeprowadzić w swoich szkołach debaty dotyczące ekologii.

         Nasze gimnazjum na Sesji SDiM reprezentowali: Maria Licznerska i Wiktor Rozentalski, którzy uprzednio przeprowadzili debatę nt. świadomych zakupów i lokalnych produktów. Należy podkreślić, iż nasza szkoła, według komisji sprawdzającej pracę zajęła 2 miejsce w województwie, a 4 w całej Polse. Jest to na prawdę bardzo duże osiągnięcie.

         Młodzi posłowie rozpoczęli swoją Sesję 31 maja, kiedy to brali udział w wybranych przez siebie seminariach, których tematem przewodnim były ekorozwój, polityka i społeczeństwo. Następny dzień zaczął się od zwiedzania Sejmu, spotkania z klubami poselskimi i Obradami Sesji.

         Podczas Sesji padło wiele propozycji, poprawek do ustawy wykreowanej przez posłów, którzy byli obecni na Komisji Problemowej. Warto wspomnieć, iż część wypowiedzi posłów przypominało profesjonalne wypowiedzi dorosłych kolegów z Wiejskiej. Ostatecznie, po rządzie głosowań za i przeciw poprawkami, zgromadzeni na XIX Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży przyjęli, choć nie jednogłośnie, ustawę.

         Na zakończenie wszyscy posłowie poczuli smutek, że już nastał czas pożegnania się z ławami sejmowymi i nowo poznanymi kolegami. Pozostało tylko jedno, polecać młodszym kolegom, aby i oni w przyszłości brali udział w takich konkursach.

 Autor: Joanna Gawlik

Zdjęcia


 

FESTYN RODZINNY

 

    1 czerwca przy Zespole Szkół w Rybnie, przy pięknej, słonecznej pogodzie, już po raz kolejny odbył się Festyn Rodzinny. Tym razem połączony on był z przypadającym na ten dzień świętem wszystkich dzieci. Dla uczestników imprezy przewidziano szereg atrakcji. Najmłodszym najbardziej podobały się urządzenia dmuchane: zjeżdżalnia, ścianka wspinaczkowa, basen z kulkami oraz trampolina. Starsi chętnie brali udział w konkursach, m.in. o Gminie Rybno, o powiecie dziadowskim i województwie warmińsko-mazurskim, o Welskim Parku Krajobrazowym i Ziemi Lubawskiej, oraz o polskich legendach. Wszyscy mogli podziwiać występy Młodzieżowej Orkiestry Dętej oraz uzdolnioną młodzież ZS w Rybnie, która prezentowała swoje talenty w przedstawieniu teatralnym, a także podczas występów wokalnych i tanecznych. Niewątpliwą atrakcją był pokaz bractwa rycerskiego XXVI Choragwi Zamku Bratian. Tradycyjnie już strażacy OSP Rybno przeprowadzili pokaz ratownictwa. Ponadto można było odwiedzić stoiska tematyczne. W kąciku językowym obywały się konkursy z języka angielskiego i języka niemieckiego, przy stoisku przyrodniczym prezentowano ciekawe gatunki flory i fauny, w kąciku medycznym miał miejsce pomiar cholesterolu, można było także skorzystać z nauki udzielania pierwszej pomocy z wykorzystaniem fantomu. Plastycznie utalentowane uczennice ZS w Rybnie malowały najmłodszym dzieciom twarze. Zainteresowaniem cieszyły się także konkursy sportowe. Dzięki pomocy i uprzejmości rodziców, odpoczywający mogli posilić się bufecie, który proponował pyszne przekąski.

    Gwiazdą imprezy była wokalistka, Krystyna Giżowska, na której koncercie bawili się zarówno dzieci jak i ich rodzice.

    Mamy nadzieję, że wszyscy, którzy tego dnia gościli na terenie Zespołu Szkół w Rybnie byli zadowoleni z zaproponowanych atrakcji. Ideą imprezy była integracja rodziny, która może wspólnie bawić się i odpoczywać, będąc jednocześnie w ruchu, propagując zdrowy styl życia. Cel ten został osiągnięty, o czym świadczyć może frekwencja na Festynie.

    Fundusze zebrane podczas pikniku przeznaczone zostaną na zakup sprzętu multimedialnego dla Zespołu Szkół w Rybnie. Specjalne podziękowania należą się sponsorom, bez których przebieg Festynu Rodzinnego w takiej formie nie byłby możliwy.

 (Lista sponsorów w załączeniu)
Ogłoszenie wyniku zbiórki publicznej

Autor: Joanna Gawlik

Zdjęcia


 

EDUKACJA EKOLOGICZNA W NASZEJ SZKOLE

 

PODCHODY EKOLOGICZNE

15 kwietnia zostały zorganizowane podchody ekologiczne. W podchodach wzięło udział 28 uczniów z różnych klas. Na pięciu stacjach uczniowie sprawdzali swoją wiedzę
z zakresu znajomości walorów przyrodniczych naszego regionu, sposobu oznakowania niebezpiecznych substancji oraz segregacji i utylizacji odpadów. Uczniowie, kórzy wykazali się największą wiedzą otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Profilaktyki w Rybnie.

APEL DZIEŃ ZIEMI

Aby uwrażliwić całą społeczność szkolną na potrzebę ochrony środowiska 29 kwietnia zorganizowaliśmy apel z okazji Dnia Ziemi pod hasłem „Elektroodpady – proste zasady”.
Na apelu gościliśmy pana Tomasza Węgrzynowskiego, leśniczego z leśnictwa Olszewo oraz członka Koła Łowieckiego Hubertus. Spotkanie rozpoczeliśmy przedstawieniem teatralnym, którego scenariusz napisali uczniowie naszej szkoły. W odegranej inscenizacji w sposób humorystyczny przekazono uczniom zasady postępowania z zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym.

Po przedstawieniu, pan Tomasz Węgrzynowski wygłosił referat na temat roli lasów
w przyrodzie i  bogactwa różnorodności biologicznej lasów. Ciekawy przekaz informacji  gościa zainteresował tematyką naszych uczniów.

Na apelu uczniowie zaprezentowali wykonane z odpadów pojazdy ekologiczne. Wśród prac był pociąg, samochód, a nawet motor. Modele wykonane zostały z tektury, papieru, taśmy, nakrętek i folii. Najlepszą pracę wybrało jury w składzie - pani dyrektor Magdalena Anczykowska i pan Tomasz Węgrzynowski. Zwyciężył pociąg wykonany przez klasę IIc. Podczas prezentacji uczniowie podkreślili  ekologiczny aspekt tego środka transportu, który przewozi wielu posażerów ograniczając ruch samochodowy.

WIOSENNE SPRZĄTANIE

29 kwietnia uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w sprzątaniu okolic szkoły. Szkolne sprzątanie objęło swoim zasięgiem teren miejscowości Rybno, szczególny nacisk położony został na tereny leśne, rekreacyjne i turystyczne. Miejsca do których dotarli nasi uczniowie to: boisko przy szkole, ścieżka dydaktyczna przy szkole, plaża i dojście do plaży nad jeziorem Zarybinek, droga nad jezioro Rumian, ul. Sportowa i ulice do niej przyległe.

WYCIECZKA IIID SADZENIE LASU

Siódmego maja klasa IIId uczestniczyła w przyrodniczych zajęciach terenowych.  Uczniowie pod kierownictwem pana Mirosława Szczepańskiego oraz pani Joanny Maciejewskiej  zwiedzali najciekawsze miejsca i punkty widokowe w regionie. Transport został dofinansowany przez Olsztyńskie Centrum Edukacji Ekologicznej. Celem zajęć było poznanie walorów przyrodniczych najbliższej okolicy. Uczniowie klasy IIID tego samego dnia wzięli udział w sadzeniu lasu w leśnictwie Olszewo niedaleko miejscowości Grabacz. Uczniowie posadzili trzysta dębów. Wielu uczniów sadziło drzewa w lesie po raz pierwszy. Wszyscy chcieliby zobaczyć za kilkadziesiąt lat piękny las dębowy. Krótki kurs sadzenia przeprowadził pan Tomasz Węgrzynowski, leśniczy z leśnictwa Olszewo. Po akcji sadzenia dębów, pan Węgrzynowski opowiedział wszystkim o historii leśnictwa (wcześniej nadleśnictwa) Kostkowo. Wiele pytań od uczniów dotyczyło codziennej pracy leśnika. Większość zajęć była prowadzona na terenie Welskiego Parku Krajobrazowego. 

WYCIECZKA IIB

Klasa IIB wykazała największe zaangażowanie w organizowanych w kwietniu w szkole konkursach ekologicznych. W nagrodę 20 uczniów tej klasy, ósmego maja wzięło udział w zajęciach terenowych. Uczniowie zwiedzili rezerwat przyrody Piekiełko w Welskim Parku Krajobrazowym. Rezerwat chroni górski odcinek rzeki Wel. Rzeka przeciska się przez wysokie wzgórze. Wszystkim uczestnikom szczególnie podaobały się wspinaczki po wysokich nadrzecznych skarpach z których rozciągał się piękny widok na dolinę. W trakcie odpoczynku na polanie, pan Mirosław Szczepański opowiedział uczniom, jakie gatunki roślin
i zwierząt występują w lasach Warmii i Mazur.  Podczas wycieczki regionalnej uczniowie odwiedzili biogazownię w Boleszynie. Pan Gliński oprowadził i omówił, czym jest biogazownia i jak działa. Transport na zajęcia został dofinansowany przez Olsztyńskie Centrum Edukacji Ekologicznej.

 

WYSTAWA FOTOGRAFICZNA

Z okazji wiosennych działań zorganizowaliśmy wystawę fotograficzną pod nazwą „Makrofotografia”. Przedstawia ona owady w dużym powiększeniu. Wystawa składa
się z dziesięciu zdjęć w formacie 50x70cm umieszczonych w antyramach. Celem wystawy było zwrócenie uwagi uczniów na bioróżnorodność i znaczenie owadów w środowisku. 
Na zdjęciach autorstwa Ireneusza Walędzika bardzo dobrze widoczne są szczegóły budowy owadów i pajęczaków. Modliszki, sakakuny, muchówki zrobiły na wszystkich duże wrażenie.

Autor:Barbara Kamińska

Zdjęcia


 

„Bądźmy kulturalni na co dzień”

 

         Jak co roku w Zespole Szkół  w Rybnie obchodziliśmy 27 maja Dzień Europejski i Dzień Otwarty. Temat przewodni projektu brzmiał: „Bądźmy kulturalni na co dzień” .

Celem naszego projektu było kształcenie właściwych postaw wśród młodzieży , pozytywnych wzorców zachowań oraz poznanie zasad kultury  w innych krajach europejskich. Zawsze też dbamy o integrację środowiska szkolnego.

         Zaprosiliśmy jak co roku uczniów klas szóstych z terenu gminy – naszych przyszłych gimnazjalistów. Oprócz uczniów gościliśmy ich opiekunów , dyrektorów szkół podstawowych, p. Jana  Sokołowskiego , Radę Rodziców.  W programie imprezy znalazły się:

Ø Prezentacje prac plastycznych, których tematem był savoir – vivre

Ø Konkurs wiedzowy dotyczący zasad dobrego zachowania

Ø Pokaz taneczny

Ø Nagrodzenie najbardziej kulturalnych osób w  klasach

Ø Integracyjne zabawy sportowe.

Tradycyjnym punktem Dnia Otwartego był taniec sirtaki.

Jak zawsze Rada Rodziców uświetniła nasze spotkanie , przygotowawszy poczęstunek – owoce, słodycze, napoje.

Po spotkaniu na hali , klasy szóste udały się na zajęcia integracyjne przygotowane przez klasy III- cie i II – gie gimnazjum.

Mamy nadzieję , że plan jak  najlepszego zaprezentowania życia naszej szkoły został zrealizowany a  szóstoklasiści znaleźli się już „jedną nogą w gimnazjum”. 

Autor: Grażyna Meller

Zdjęcia


 

Etap  Ogólnopolski Konkursu: „Poznajemy Parki

Krajobrazowe Polski”

 

    Już po krajowym finale XII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski.

    21 maja 2013 r. w Przysieku k/Torunia odbył się finałowy etap konkursu PPKP z udziałem 16 drużyn reprezentujących wszystkie województwa w kraju. W tym roku finał organizował samorząd województwa kujawsko-pomorskiego i Brodnicki Park Krajobrazowy.

    Zadaniem uczestników w I etapie było rozwiązanie zespołowe testu ekologiczno-przyrodniczego, a także ze znajomości parków krajobrazowych ze wszystkich województw. Następnie należało indywidualnie rozpoznać gatunki roślin i zwierząt chronionych. W drugim etapie zadanie zespołowe wymagało znajomości pracy z mapą topograficzną oraz indywidualne rozpoznanie 20 gatunków roślin pospolitych.

    Drużyna Gimnazjum im. Marii Skłodowskiej-Curie w Rybnie reprezentująca Welski Park Krajobrazowy i województwo warmińsko-mazurskie w składzie :

Patrycja Wantowska

Łukasz Szczawiński

Aleksandra Szczawińska

Kinga Werner

zajęła I miejsce. Jest to wielki sukces uczniów, którzy przez kilka miesięcy systematycznej pracy osiągnęli taki poziom, że okazali się nie do pokonania.

Opiekun drużyny – Magdalena Anczykowska

Po konkursie cały zespół bierze udział w zajęciach przyrodniczych na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.

Autor: Magdalena Anczykowska

Zdjęcia


 

Rozpoczęły się egzaminy maturalne 2013r.

 

    7 maja 2013 r. do egzaminu maturalnego w Liceum Ogólnokształcącym im. Bp. J. Chrapka w Rybnie przystąpiło 25 abiturientów. W dniach 7-9 maja będą pisali egzaminy w części obowiązkowej z j. polskiego, matematyki, j. angielskiego. W terminach późniejszych odbędą się egzaminy ustne oraz egzaminy pisemne z  j. niemieckiego i wybranych przedmiotów dodatkowych. Są to j. angielski na poziomie rozszerzonym, matematyka – poziom rozszerzony, biologia i geografia – poziom podstawowy i rozszerzony, chemia – poziom rozszerzony. Matura w szkole zakończy się 21 maja.

         Absolwentom życzymy połamania piór, jasności umysłów na egzaminach, trafnych decyzji dotyczących wyboru szkoły i powodzenia w życiu osobistym.

Autor: Magdalena Anczykowska

Zdjęcia


Zakończenie roku szkolnego kl. III LO

 

         W Zespole Szkół w Rybnie odbyło się uroczyste pożegnanie dziewiątego rocznika absolwentów. Nie zabrakło powagi, uśmiechu, no i… łez. Na zakończeniu byli obecni Uczniowie, Nauczyciele, Rodzice oraz  zaproszeni Goście, a wśród nich Wójt Gminy Rybno - E. Ligman, Przewodnicząca Rady Rodziców – J. Bielecka, Zasłużony Krwiodawca Powiatu Działdowskiego – W. Spychalski.

         27 Abiturientów klasy III LO starało się postępować w myśl hasła swego patrona bp. J.Chrapka: „ Żyj tak, aby ślady twoich stóp przetrwały cię…”. Pragnęli, poprzez podejmowanie różnorodnej działalności, zapisać się na trwale w historii szkoły. Otóż wśród absolwentów są stypendyści Prezesa Rady Ministrów oraz stypendium dla uczniów zdolnych z Europejskich Funduszy Strukturalnych. Jest także poseł XVIII Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Są uczestnicy konkursów wiedzy o zdrowiu, pomocy przedmedycznej, wiedzy o obronie cywilnej , wiedzy pożarniczej, recytatorzy poezji polskiej i obcej, artyści przygotowujący wieczory poezji, reprezentanci szkoły w zawodach sportowych, osoby tworzące samorządność szkolną. Trzecioklasiści brali również udział w wymianach międzynarodowych, których zadaniem było przygotowanie ich do „ zdobywania świata”.

         Na początku uroczystości interesującym programem pożegnali absolwentów koleżanki i koledzy z klasy II. Uhonorowali ich indywidualnymi dyplomami za różnorodną działalność w życiu szkoły. Po nich wystąpili trzecioklasiści. We wzruszającej części artystycznej podziękowali Nauczycielom i obecnym Rodzicom, a zwłaszcza niedawno zmarłemu Wychowawcy – Z. Maciejewskiemu. Przypomnieli trudne dni, podczas których przyszło im zdać przyspieszony egzamin dorosłości i pokazać, że są silnymi i dojrzałymi ludźmi.

         Następnie głos zabrała pani Dyrektor- M. Anczykowska. W swym przemówieniu przedstawiła osiągnięcia Abiturientów, szczególnie ciepłe słowa skierowała do Rodziców: „ składam gratulacje i serdeczne podziękowania za zaangażowanie w kształtowanie postaw i umysłów młodych ludzi, za współpracę z nami, a przede wszystkim za zaufanie, jakim Państwo i nasi dzisiejsi  absolwenci, obdarzyliście naszą szkołę trzy lata temu…”.

         Swoją nagrodę - D. Boguskiemu za reprezentowanie gminy na forum ogólnopolskim, wręczył Wójt, życząc sukcesów w dalszej karierze.

         Po tym nastąpiła oczekiwana chwila- wręczanie świadectw. Na początku wyróżniono tych, którzy dzięki swej pracy osiągnęli najwyższe wyniki: I. Morawską, Z. Kasprowicz, D. Boguskiego, P. Wojciechowską, K. Kliniewskiego, A. Burzacką.

         Na koniec uhoronowano młodzież za liczne uczestnictwo w akcji

„ Młoda krew ratuje życie.”

         Absolwentom Zespołu Szkół w Rybnie życzymy połamania piór, jasności umysłów na czekających ich egzaminach, trafnych decyzji dotyczących wyboru szkoły i powodzenia w życiu osobistym.

Autor: Beata Ligman

Zdjęcia


TURNIEJ BEZPIECZEŃSTWA RUCHU DROGOWEGO

 

    26 kwietnia w Działdowie odbył się powiatowy etap konkursu Bezpieczeństwo Ruchu Drogowego. Gimnazjum w Rybnie reprezentowała drużyna w składzie:

Rykaczewski Wojciech

Truszczyński Sebastian

Psiuk Hubert

Uczniowie, pod opieką Pana Jerzego Gruźlewskiego, zdobyli I miejsce, czym zakwalifikowali się do kolejnego, wojewódzkiego etapu konkursu, który odbył się 17 maja w Węgorzewie. Drużyna w tym samym składzie  zajęła X miejsce.

Gratulujemy !

Autor: Joanna Gawlik


 

EGZAMIN GIMNAZJALNY 2013

W dniach od 23 do 25 kwietnia uczniowie trzecich klas gimnazjum zdawali egzaminy gimnazjalne. We wtorek odbyła się część humanistyczna egzaminu, w środę część matematyczno - przyrodnicza, a w czwartek część językowa. W naszym gimnazjum do egzaminu przystąpiło 95 uczniów. Dwoje uczniów zostało laureatami olimpiad przedmiotowych, w związku z czym byli zwolnieni z egzaminu, uzyskując maksymalny wynik. Są to: Łukasz Szczawiński  z części matematyczno-przyrodniczej i Maria Licznerska z części humanistycznej.
Autor: Joanna Gawlik

Zdjęcia


Uczniowie Gimnazjum im. Marii Skłodowskiej-Curie w Rybnie posłami na XIX Sesję Sejmu Dzieci i Młodzieży

 

          22 kwietnia 2013 r. organizatorzy projektu” Sejm Dzieci i Młodzieży” opublikowali wyniki tegorocznych zadań rekrutacyjnych. Uczniowie Gimnazjum w Rybnie, Maria Licznerska i Wiktor Rozentalski, uzyskali drugi wynik w województwie warmińsko-mazurskim i zakwalifikowali się jako posłowie na tegoroczną Sesję SDiM. Tak wysoki wynik spowodował, że wezmą także udział w pracach problemowej Komisji Sejmowej, która będzie obradowała w dniach 11-12 maja. Komisja ma za zadanie przygotowanie głównych obrad. Gratulacje i powodzenia.

Autor: Magdalena Anczykowska


WYCIECZKA NA MECZ PIŁKI NOŻNEJ

    Dnia 17.04.2013r. grupa młodzieży z ZS w Rybnie oraz NG w Hartowcu wybrała się na mecz międzypaństwowy pomiędzy drużynami Polski i Walii w kat. chłopców do lat 15, który odbył się na stadionie w Ostródzie. Nasi reprezentanci pokonali 2:0 swoich rówieśników z Walii. Była to świetna okazja do zweryfikowania swoich możliwości przez chłopców, których  na co dzień piłka nożna jest pasją. Należy jednak zauważyć, iż większość uczestników wycieczki stanowiły dziewczęta, co stanowi dobry prognostyk na późniejsze uczestnictwo rodzin na imprezach sportowych. Brak spektakularnych akcji oraz pięknych bramek został uzupełniony pobytem w restauracji MC Donald's, który pozwolił na osiągnięcie satysfakcji z wyjazdu.

Autor: Karol Rykaczewski

Zdjęcia


 

PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY W NASZEJ SZKOLE    

    21 marca w naszej szkole odbyły się obchody pierwszego dnia wiosny. Jak co roku uczniowie uczcili to radosne wydarzenie dzięki przygotowanemu przez Samorząd Uczniowski bogatemu programowi gier i zabaw. Uczniowie i nauczyciele mieli okazję  zmierzyć się w takich rozgrywkach jak Familiada czy Jaka to melodia. Tradycją już stały się również wyboru Miss i Mistera Szkoły. W tym roku  po raz pierwszy świętowaliśmy również dzień liczby Pi, którego plan zawdzięczamy Pani J.Kruszyńskiej i Pani J.Podowskiej.  Atrakcyjny program artystyczny i obfitość konkursów wiedzowych przyciągnęły uwagę uczniów i przybliżyły nam znajomość ciekawostek matematycznych. Dzień pełen wrażeń z pewnością zaliczamy do udanych!

Autor: Klaudia Wiśniewska
 

Zdjęcia


DZIEŃ PRZEDSIĘBIORCZOŚCI NASZYCH LICEALISTÓW

 

Tegoroczna X edycja Dnia Przedsiębiorczości odbyła się 17 kwietnia 2013r. Uczniowie klasy I i II L.O. po raz kolejny mieli możliwość odbycia kilkugodzinnych praktyk w wybranym miejscu pracy oraz pozyskania informacji o wykształceniu, umiejętnościach czy predyspozycjach niezbędnych do wykonywania danego zawodu.  

"Dzień Przedsiębiorczości" jest projektem sprzyjającym podejmowaniu przez młodych ludzi trafnych decyzji w planowaniu dalszej drogi edukacyjnej
i zawodowej.

Uczniowie odbyli praktykę w następujących miejscach:

Leśnictwo Olszewo, Szkoła Podstawowa im. Ks. Jana Twardowskiego w Rumianie, Samodzielny Publiczny Gminny Zakład Opieki Zdrowotnej, Niepubliczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Hartowcu, Firma „KAMYK” Katarzyna Kamińska, Przedszkole w Rybnie, Zespół Szkół w Rybnie, Z.P.U.H. „STOL-BUD”, Szkoła Podstawowa im. Polskich Mistrzów Olimpijskich w Żabinach, DIREX Ireneusz i Dorota Prudzyńscy, Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Koszelewach, Szkoła Podstawowa im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Rybnie, Gminna Biblioteka Publiczna, Urząd Gminy, Posterunek Policji, Ośrodek Sportu i Rekreacji.

Opiekę nad uczniami sprawowali: Piotr Zabłotny i Anna Ćwiek. 

 

Podziękowania dla kierowników wszystkich instytucji, które wyraziły zgodę i zagwarantowały bezpieczne warunki odbycia praktyk.

 Autor: Anna Ćwiek


„ Młoda krew ratuje życie” -   Akcja poboru krwi

 

         W dniu 10.04.2013r. odbył się  pobór krwi pod hasłem „Młoda krew ratuje życie”.

W akcji udział wzięli honorowi dawcy krwi, którzy systematycznie uczestniczą każdym  poborze  krwi w naszej szkole oraz nowi kandydaci na honorowych dawców . Zgłosiło się

26 dawców, a krew oddało 22, łącznie oddano 9900 ml krwi pełnej. W akcji udział wzięło pięcioro uczniów klasy III i czworo uczniów klasy II Liceum Ogólnokształcącego w Rybnie, nie zawiedli również rodzice i nauczyciele. Kolejny pobór krwi już  jesienią.

       Wszystkim, którzy ofiarowali potrzebującym bezcenny dar jakim jest własna krew, serdecznie - DZIĘKUJEMY.

Autor: Danuta Ogrodowczyk

Zdjęcia


TARGI EDUKACYJNE RYBNO 2013

 

                Jak zaplanować swoją przyszłość?  Jaką szkołę wybrać, aby znaleźć dobrze płatną pracę?  Te i inne  pytania nurtują uczniów klas trzecich gimnazjum. Wychodząc naprzeciw ich oczekiwaniom Dyrekcja Zespołu Szkół w Rybnie wraz z nauczycielami zorganizowała drugie już, Targi Edukacyjne.

          Spotkanie odbyło się 8 kwietnia 2013 r. w hali sportowej przy ul. Sportowej w Rybnie. Przybyli przedstawiciele z jedenastu szkół ponadgimnazjalnych z powiatu działdowskiego  i iławskiego:

Zespół Szkół Nr 1 w Działdowie

· II Liceum Ogólnokształcące w Działdowie
• Zespół Szkół Zawodowych Nr 1 w Działdowie
• Zespół Szkół w Gródkach
• Zespół Szkół Zawodowych w Iłowie-Osadzie
• Zespół Szkół im. Emilii Sukertowej-Biedrawiny w Malinowie
• Zespół Szkół im. Bohaterów Września 1939 roku w Iławie
• Zespół Szkół w Lubawie
• Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Stefana Żeromskiego w Iławie

• Zespół Szkół im. Króla Władysława Jagiełły w Lidzbarku

• Liceum Ogólnokształcące oraz Zasadnicza Szkoła Zawodowa w Rybnie

       W spotkaniu uczestniczyli uczniowie Gimnazjum w Rybnie i Niepublicznego Gimnazjum w Hartowcu.

      Gimnazjaliści mogli uzyskać wszelkie istotne informacje, aby już niedługo dokonać trafnego wyboru szkoły średniej. Przedstawiciele szkół zachęcali do podjęcia kształcenia w określonym typie szkoły, rozdawali ulotki informacyjne, prezentowali filmy promujące swoje placówki, reklamowali osiągnięcia szkół w różnych dziedzinach oraz ciekawostki z życia szkoły.

      Targi Edukacyjne stały się okazją do uświadomienia młodym ludziom, że najlepszą inwestycją jest inwestycja we własną przyszłość.

 Autor: Anna Ćwiek

Zdjęcia


 

Etap wojewódzki Ogólnopolskiego Konkursu: „Poznajemy Parki

Krajobrazowe Polski”

 

        4 kwietnia  2013r. w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie odbył się wojewódzki etap XII edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”. W konkursie wzięły udział drużyny reprezentujące parki krajobrazowe województwa warmińsko – mazurskiego, które do tego etapu konkursu wyłonione zostały w wyniku wcześniejszych eliminacji. 

W konkursie wzięły udział drużyny:

- Gimnazjum Samorządowego nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Polskich Noblistów
w Iławie, reprezentujące Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego,

- Gimnazjum w Grabowie - Wałdykach, reprezentujące PK Wzgórz Dylewskich,

- Gimnazjum im. Marii Skłodowskiej - Curie w Rybnie, reprezentujące  Welski Park Krajobrazowy,

- Gimnazjum nr 4 w Mrągowie im. Stefana "Grota" Roweckiego, reprezentujące Mazurski Park Krajobrazowy

- Gimnazjum nr 8 w Elblągu, reprezentujące  Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej,

- Gimnazjum w Grabowie, reprezentujące Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej.

    I miejsce zajęli uczniowie z Gimnazjum w Rybnie i to oni reprezentować będą województwo warmińsko-mazurskie w finale ogólnopolskim, który odbędzie się 21 maja br. w Brodnickim Parku Krajobrazowym.

W skład drużyny wchodzą:

 Patrycja Wantowska

Aleksandra Szczawińska

Kinga Werner

Łukasz Szczawiński

 Jednocześnie indywidualnie Patrycja zajęła miejsce I, Łukasz II, a Ola – III.

Konkurs odbywa się pod Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Warmińsko – Mazurskiego i Warmińsko – Mazurskiego Kuratora Oświaty.

Opiekun drużyny – M. Anczykowska

Zdjęcia


Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej

 

W dniu 20 marca 2013 w sali konferencyjnej Urzędu Gminy Rybno odbyły się eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem "Młodzież zapobiega pożarom".

Celem organizowanego od wielu lat turnieju jest popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. Eliminacje przeprowadzone zostały w trzech kategoriach: szkoła podstawowa, gimnazjum oraz szkoła ponadgimnazjalna. Uczestnicy eliminacji gminnych mieli do rozwiązania test składający się z 40 pytań, oceniony następnie przez komisję pod przewodnictwem mł. bryg. Leszka Góralskiego z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Działdowie.

Naszą szkołę reprezentowali uczniowie w dwóch kategoriach pod przewodnictwem Jerzego Anczykowskiego. Ostatecznie uczniowie zajęli następujące miejsca:

Kategoria gimnazjum

  1. Kamil Wieczorek
  2. Marlena Kliniewska
  3. Miłosz Wasielewski

Kategoria LO

  1. Paweł Bartwicki
  2. Jowita Wiśniewska
  3. Kamil Truszczyński

Uczniowie z rąk sekretarza gminy Rybno p. M. Karbowskiego otrzymali atrakcyjne nagrody.

Gratulacje!!!

 Autor: Joanna Gawlik


 

Znamy już wyniki konkursów organizowanych przez WMKO w Olsztynie w roku szkolnym 2012/2013

 

    Maria Licznerska – tytuł laureata konkursu historycznego

     Łukasz Szczawiński – tytuł finalisty konkursu historycznego i konkursu matematycznego

    Patrycja Wantowska – tytuł finalisty konkursu fizycznego

Opiekunami uczniów są :   p. J. Anczykowski - historia

                                         p. J. Kruszyńska - matematyka

                                         p. B. Kamińska – fizyka

Gratulacje!

Autor: Magdalena Anczykowska


 

POWIATOWY KONKURS RECYTATORSKI W LIDZBARKU

 

    8 marca w Liceum Ogólnokształcącym im. K.K. Baczyńskiego w Lidzbarku odbył się Powiatowy Konkurs Recytatorski. Gimnazjum i Liceum w Rybnie reprezentowały uczennice wyłonione w drodze eliminacji szkolnych:

    Liceum: Klaudia Wiśniewska, Marta Łada.

    Gimnazjum: Agata Wysocka, Klaudia Karbowska.

    Wszyscy uczestnicy konkursu prezentowali utwory o kobietach lub napisane przez kobietę. Recytację oceniała profesjonalna komisja pod przewodnictwem Pana Andrzeja Fabisiaka – jednego z Dyrektorów Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Poziom konkursu został oceniony jako bardzo wysoki.

    Spośród wielu wykonawców, Marta Łada zdobyła wyróżnienie w kategorii: liceum, a Agata Wysocka zajęła III miejsce w kategorii: gimnazjum. Gratulujemy!

 Autor: Joanna Gawlik

Zdjęcia


 

Młodzież gimnazjalna w Centrum Nauki Kopernik i Muzeum Powstania Warszawskiego

 

W Gimnazjum im. Marii Skłodowskiej-Curie w Rybnie zakończyła się realizacja dwuletniego projektu pn. ”Feryjne podnoszenie poziomu edukacji wśród najzdolniejszej młodzieży z Gimnazjum im. Marii Skłodowskiej – Curie w latach 2012 i 2013”. Zadanie to zostało przygotowane przez Gminę Rybno w ramach działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” z zakresu małych projektów, sfinansowane ze środków UE i budżetu gminy Rybno.

Celem głównym przedsięwzięcia było zaspokojenie potrzeb edukacyjnych młodzieży gimnazjalnej z gminy Rybno poprzez zajęcia warsztatowe w Centrum Nauki Kopernik
i lekcje muzealne w Muzeum Powstania Warszawskiego. Ten typ zajęć jest niemożliwy do realizacji na obszarze zamieszkania młodzieży. Do udziału w projekcie zostali wytypowani uczniowie, którzy osiągnęli w swoich klasach najlepsze wyniki za I półrocze 2011/2012 oraz 2012/2013, a także ci, którzy zyskali opinię najlepszego kolegi/koleżanki, bądź trafili do grupy w wyniku losowania przeprowadzonego przez Samorząd Uczniowski. W 2012 roku wzięło udział w projekcie 27 dziewcząt i 21 chłopców, a obecnym roku, w zajęciach które odbyły się 24 stycznia – 25 dziewcząt i 23 chłopców.

        Podczas lekcji muzealnych uczniowie uczestniczyli w zajęciach o tematyce w roku 2012 r. ” Militarne i polityczne znaczenie powstania warszawskiego” oraz „Bić się czy nie bić – przyczyny i skutki powstania warszawskiego” oraz w roku 2013 r. „Barwy i broń czyli o uzbrojeniu powstańców” i „Powstańczy dzień powszedni”.

Lekcje muzealne to bezpośrednie zetknięcie się z bardzo bolesną historią naszego narodu. Gimnazjaliści mogli dowiedzieć się, dlaczego wybuchło Powstanie Warszawskie, jak bohatersko zachowywali się ich rówieśnicy w tym czasie. Byli poruszeni.

W Centrum Nauki Kopernik uczniowie na warsztatach z opiekunami poznawali złożoność różnych zjawisk przyrodniczych i matematycznych. To wspaniałe zetknięcie się
z możliwościami nauki, ocena swojego organizmu i bezpośrednie wykorzystanie wiedzy poznanej na lekcjach. 16 uczestników  szczególnie zainteresowanych biologią odbyło zajęcia laboratoryjne z zakresu fizjologii roślin min. określali parametry fotosyntezy w laboratorium biologicznym. Wrażenia były niesamowite, pozostaną na długo w młodych umysłach i są one zachętą na przyszłość. Pozostali uczestnicy obejrzeli spektakl w Teatrze Robotycznym,
w którym aktorami były roboty. Z projektu było sfinansowane pełne wyżywienie uczestników. Opiekunami(wolontariuszami) byli: p. Magdalena Anczykowska, p. Grażyna Meller, p. Barbara Kamińska, p. Jerzy Anczykowski oraz  p. Wiesław Szczawiński – koordynator projektu.

Projekt zakończył się pełnym sukcesem. Podsumowano zdobytą wiedzę i wręczono certyfikaty uczestnikom. W imieniu uczestników dyrektor gimnazjum M. Anczykowska zgłosiła do Wójta Gminy inicjatywę kontynuacji zajęć edukacyjnych w Centrum Nauki Kopernik w latach następnych.

Autor: Magdalena Anczykowska

Zdjęcia


Ogólnopolski Konkurs Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski

   

    15 stycznia odbył się w siedzibie Welskiego Parku Krajobrazowego w Jeleniu III, tzw. „parkowy”, etap XII edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”. W zmaganiach wzięły udział czteroosobowe drużyny reprezentujące Zespół Szkół Publiczne Gimnazjum w Mrocznie (Gmina Grodziczno) oraz Gimnazjum im. Marii Skłodowskiej-Curie w Rybnie (Gmina Rybno). Zwyciężył zespół z Rybna osiągając łącznie 87 punktów.

   Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni w konkursie ilustrowanymi przewodnikami oraz albumami o tematyce przyrodniczej. Dodatkowo nagroda za uzyskanie największej ilości punktów w konkursie przypadła Łukaszowi Szczawińskiemu z Rybna.

Reprezentacja Gimnazjum im. Marii Skłodowskiej-Curie w Rybnie:

Łukasz Szczawiński

Aleksandra Szczawińska

Patrycja Wantowska

Kinga Werner

Autor: Magdalena Anczykowska


 

Uczniowie spotkali się z Mistrzem

 

     3 stycznia 2013 r. uczniowie naszej szkoły mieli możliwość spotkania się ze złotym medalistą Igrzysk Paraolimpijskich Londyn 2012 – Patrykiem Chojnowskim. Spotkanie to odbyło się dzięki Panu Robertowi Szaj – wiceprezesowi Komitetu Paraolimpijskiego. Podczas wspólnego spotkania Patryk Chojnowski dzielił się z młodzieżą swoimi doświadczeniami związanymi z przygotowaniami do igrzysk. Przedstawił historię swojej kariery tenisisty, przebieg treningów oraz plany na najbliższą przyszłość. Najciekawszym momentem spotkania okazały się bezpośrednie mecze tenisowe. Uczniowie mieli możliwość spróbowania swoich sił z Mistrzem. No i oczywiście bardzo ważne były autografy i wspólne fotografie.

Autor: Magdalena Anczykowska

Zdjęcia


Wigilia w szkole

W piątek, 21 grudnia 2012 r., w naszej szkole panował już radosny, świąteczny nastrój. Cała społeczność szkolna spotkała się na hali sportowej by obejrzeć jasełka przygotowane przez uczniów gimnazjum
    Część artystyczna spotkania wigilijnego to przedstawienie przybliżające historię narodzin Jezusa. Aktorami występującymi w jasełkach byli następujący uczniowie:

Aleksandra Ćwiek (kl. Ib) – pasterz

Weronika Jarzynka (kl. Ib) - Melchior

Alicja Kiełpińska (kl. Ib) – anioł

Michał Kłosowski (kl. IIa) – narrator i Józef (w podwójnej roli)

Angelika Rolka (kl. Ib) - Kacper

Patryk Rolkowski (kl. IIa) – Baltazar

Szymon Stepnowski (kl. IIa) - Herod

Weronika Tułodziecka (kl. Ib) – pasterz

Karolina Urbańska (kl. IIa) – lektor

Katarzyna Zabłotna (kl. Ib) – szatan
    Przedstawienie uświetniały kolędy pięknie zaśpiewane przez uczennice: Martę Ładę (kl. IV LO), Dianę Sławińską (kl. IIb), Karolinę Urbańską (kl. IIa) i Klaudię Zakrzewską (kl. IIa). Mogliśmy posłuchać i zaśpiewać klasyczne kolędy, takie jak „Gdy śliczna panna”, czy „Cicha noc”, ale też usłyszeliśmy nowe aranżacje świątecznych piosenek, między innymi „Ding-dong” czy „Jest taki dzień”.
    Reżyserią, doborem obsady i scenariuszem jasełek zajęli się: nauczycielka języka polskiego, sztuki i wiedzy o kulturze, p. mgr Anna Witkowska oraz katecheci – ks. mgr Damian Wysocki i p. mgr Agnieszka Witkowska.
    Po takiej dawce pozytywnych emocji klasy wraz z wychowawcami spotkali się na wigiliach klasowych. Nie obyło się bez wzruszeń i śmiechu podczas składania sobie życzeń przy opłatku. Ostatni dzień w szkole przed przerwą świąteczno-noworoczną to wspaniałe wprowadzenie w atmosferę radości i ciepła, jaką niosą ze sobą święta Bożego Narodzenia.

Autor: Agnieszka Witkowska

 


 

WYSTAWA FOTOGRAFICZNA

17 grudnia w naszej szkole miało miejsce niezwykłe wydarzenie. Nastąpiło otwarcie wystawy fotograficznej „Igrzyska Paraolimpijskie – Londyn 2012”, zorganizowanej przez wiceprezesa Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego i jednocześnie prezesa Polskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych Start – Pana Roberta Szaj. Na uroczystości obecni byli posłowie RP - Pani Elżbieta Gelert i Pan Adam Żyliński, Przedstawiciel Kancelarii Prezydenta RP - Pan Andrzej Kawa, radny powiatu dziadowskiego - Pan Tomasz Węgrzynowski, wicestarosta powiatu działdowskiego -Pan Witold Ostrowski, Wójt Gminy Rybno - Pan Edmund Ligman, Wójt Gminy Grodziczno - Pan Kazimierz Konicz, przedstawiciele sponsora wystawy - Firmy Aviva oraz wolontariusz wystawy - Pan Piotr Rydel. Wielką niespodziankę sprawił złoty i srebrny medalista wymienionych igrzysk, Patryk Chojnowski.

Po otwarciu wystawy goście spotkali się z uczniami, rozmawiali o dążeniach każdego człowieka do tego, by próbować realizować wymarzone cele, mimo że często wydają się one nie do osiągnięcia. Po ogólnym spotkaniu licealiści uczestniczyli w lekcji wiedzy o społeczeństwie, prowadzonej przez posła A. Żylińskiego i wójta E. Ligmana.

Autor: Magdalena Anczykowska

 

Zdjęcia


 

Gimnazjum w Rybnie – Szkołą Promującą Bezpieczeństwo

 

 

    13 grudnia 2012 r. z inicjatywy Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty odbyła się konferencja pt. „Zagrożenia wynikające z niewłaściwego korzystania przez dzieci i młodzież z Internetu”. Uczestniczyli w niej dyrektorzy szkół, nauczyciele, pedagodzy szkolni, przedstawiciele KW Policji oraz Fundacji „Dzieci Niczyje”. Postawiono pytania: jak ustrzec uczniów przed niebezpieczeństwem w sieci, jakie podejmować działania, aby kształtować właściwie postawy i zachowania, jak uczyć o odpowiedzialności za przestępstwa i wykroczenia dotyczące cyberprzemocy. Warmińsko - mazurski wicekurator oświaty Marek Szter podczas konferencji wręczył 10 szkołom certyfikaty „Szkoły promującej bezpieczeństwo”. Wśród tych szkół znalazło się nasze gimnazjum. Działania profilaktyczne prowadzone w naszej szkole zostały pozytywnie zaopiniowane przez kapitułę i z wielką radością odebraliśmy wymieniony certyfikat.

Autor: Magdalena Anczykowska


 

Pożegnanie

 

"Odszedłeś nagle i bez pożegnania, Jak  ten, co nie chce swym odejściem smucić. Jak ten, co wierzy w chwili rozstania, że ma niebawem z dobrą wieścią  wrócić."

     Z ogromnym bólem żegnamy Kolegę Zenona Maciejewskiego. Wspaniałego  nauczyciela  i wychowawcę  młodzieży, niezapomnianego  dyrektora szkoły, człowieka niestrudzonego, szlachetnego, oddanego sprawom ludzi i oświaty.
Pamiętamy jego serdeczność, poczucie humoru. Będzie nam brakowało jego życzliwości, energii, optymizmu i radości życia.

Wierzymy, że "... ponad kasztany i umieranie  kiedy konieczność - moja nadzieja, że śmierć jest krokiem w światło i wieczność.  Nad kromkę chleba oraz łyk wody w pragnienia szczycie - moja nadzieja, że śmierć początkiem nowego życia. Moja nadzieja, że śmierć niczego we mnie nie  skończy ..." 

Łączymy się w cierpieniu z Rodziną.

Dyrekcja, Grono Pedagogiczne, Pracownicy,
Społeczność Uczniowska Zespołu Szkół w Rybnie

 


AIDS - TWOJE ZDROWIE W TWOICH RĘKACH

          W dniu 4 grudnia 2012 roku w Zespole Szkół w Rybnie z okazji  Światowego Dnia Walki z AIDS odbył się apel pod hasłem: „ Więcej wiesz, mniej ryzykujesz”.

        „ Być młodym w dobie AIDS” to przede wszystkim  posiadanie rzetelnej wiedzy, myślenie, nie narażanie siebie i innych na zakażenie HIV i przewidywanie skutków swoich decyzji. Dostarczenie wiedzy o HIV i AIDS pozwoli tym młodym ludziom żyć bez strachu przed jednym z najgorszych wrogów naszych czasów.

      Dlatego powinni dowiedzieć się wszystkiego o tej chorobie, aby umieli dokonać wyborów podejmując odpowiednie decyzje, aby nie pozbawić się radości życia, a jednocześnie czuć się bezpiecznie.

              Już po raz kolejny uczniowie zmagali się z trudnymi pytaniami w konkursie wiedzy 

o AIDS/HIV. Wykonali plakaty „ Bądź  rozważny, nie ryzykuj”. Celem konkursu jest promowanie zdrowego stylu życia -  przybliżenie młodzieży zagrożeń i skutków wywołanych wirusem HIV i zrozumienie problemu AIDS. Ważnym zadaniem jest również uświadomienie odpowiedzialności za siebie i innych oraz kształtowanie postaw wobec ludzi zarażonych i chorych. W konkursie wzięli udział uczniowie z gimnazjum i liceum w Rybnie     

      Nad realizacją projektu czuwały nauczycielki : Danuta Ogrodowczyk,  Alina Zawadzka i Natalia Ogrodowczyk.

      Nagrody dla zwycięzców w konkursach ufundowała Gminna Komisja ds. Rozwiązywania Problemów Antyalkoholowych w Rybnie.

Autor: Danuta Ogrodowczyk

Zdjęcia


 

Wyjazd na mecz piłki nożnej      

    2 grudnia 2012r. czterdziestoosobowa grupa młodzieży z Zespołu Szkół w Rybnie  oraz Gimnazjum im. Jana Pawła II wzięła udział w akcji "Kibicuj z klasą" organizowanej przez Legię Warszawa. W niedzielne popołudnie w dobrych nastrojach wyruszyliśmy na mecz piłki nożnej Legia Warszawa - Ruch Chorzów. W trakcie podróży został przeprowadzony konkurs, w którym można było wykazać się wiedzą na temat stadionu, meczu oraz grających ze sobą drużyn.
    Po dotarciu na miejsce i należytym przygotowaniu się do zastanych warunków pogodowych, ruszyliśmy w stronę stadionu Pepsi Arena. Przejście przez bramki nie sprawiło najmniejszego problemu i z uśmiechem na ustach ruszyliśmy w stronę trybuny południowej, gdzie na sektorze 119 mieliśmy swoje miejsca. W czasie oczekiwania na mecz obserwowaliśmy rozgrzewki obu drużyn. Po gwizdku sędziego, który rozpoczął mecz, czas mijał bardzo szybko, a zagrania piłkarskie oraz bramki gospodarzy były przez nas głośno oklaskiwane. Oprawa meczowa i zachowanie kibiców stołecznej drużyny szybko nas zaraziło do wspólnego kibicowania. Byliśmy też świadkami niezbyt godnego pochwały zachowania kibiców drużyny gości, którzy rzucali petardy oraz odpalali race, co jednak w gruncie rzeczy pozostawiło duże wrażenia. Mecz zakończył się wynikiem 3-0 dla drużyny gospodarzy, bezpośrednio po nim, nieco zziębnięci, wróciliśmy do autobusu, który zabrał nas na długo wyczekiwaną kwintesencję podróży, czyli do restauracji MC Donald's. Wyjazd należy zaliczyć do jak najbardziej udanych i z pewnością zechcemy zorganizować podobny w przyszłości.

 Dziękuję opiekunom wyjazdu, którymi byli: Justyna Podowska, Krzysztof Anisiewicz i Tadeusz Rykaczewski.

Autor: Karol Rykaczewski

Zdjęcia


 

Zespół Szkół w Rybnie - Szkołą Promującą Zdrowie

   

    29 listopada 2012 r. w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Olsztynie miała miejsce wojewódzka konferencja z okazji XX-lecia istnienia Szkół Promujących Zdrowie. Podsumowano dotychczasowy dorobek szkół z zakresu profilaktyki zdrowotnej i promocji zdrowia, a także działania prowadzone w tym zakresie w naszym województwie przez Państwową Inspekcję Sanitarną. Nasza szkoła otrzymała z rąk warmińsko-mazurskiego kuratora oświaty Grażyny Przasnyskiej Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie.
    Obchodom towarzyszyła wystawa prac uczniowskich prezentujących dorobek szkół, a przygotowany przez uczestników konferencji poczęstunek składał się naturalnie tylko ze zdrowej żywności.

 Autor: Magdalena Anczykowska

 

Zdjęcia


    KONKURSY PRZEDMIOTOWE

    W listopadzie  odbyły się szkolne eliminacje konkursów przedmiotowych organizowanych przez Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty. Do etapu wojewódzkiego zakwalifikowali się:

Maria Licznerska – historia (opiekun J. Anczykowski)

Łukasz Szczawiński – historia (opiekun J. Anczykowski) i matematyka (opiekun J. Kruszyńska)

Patrycja Wantowska – fizyka ( opiekun B. Kamińska)

Autor: Magdalena Anczykowska

 


 

DEUTSCH WAGEN I DZIEŃ JĘZYKA NIEMIECKIEGO W ZESPOLE SZKÓŁ W RYBNIE

 

    27 listopada w ramach projektu „Deutsch – Wagen – Tour”* odwiedziła naszą szkołę pani Bogumiła Manek, lektor języka niemieckiego. Głównym celem tego projektu jest przyczynianie się do wzrostu popularności nauki języka niemieckiego w Polsce.

Z tej okazji obchodziliśmy w naszej szkole „Dzień Języka Niemieckiego” przygotowany przez panie germanistki: p. M. Kijora i p. E. Golder. W tym dniu podczas apelu były recytowane wiersze, śpiewane piosenki, odgrywane scenki oraz skecze, a odważni zmierzyli się z łamańcami językowymi!  – wszystko oczywiście w języku niemieckim. Po części artystycznej nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu plastycznegopt.: „Was ist typisch Deutsch?” (Co jest typowo niemieckie?), który został ogłoszony 3 tygodnie wcześniej.

Oto laureaci:

        I miejsce –Julia Kirchhof (IIB)

        II miejsce – Karol Danielski (IID)

        III miejsce – Hubert Józefko (IIIC) oraz Katarzyna Raczyńska (IIIB)

 

    W szkolnym radiowęźle słuchaliśmy w tym dniu piosenek w języku niemieckim a uczniowie byli ubrani w barwy niemieckiej flagi czyli na czarno, czerwono i żółto.

Po apelu 50 uczniów klas III gimnazjum wzięło udział w warsztatach językowych. W trakcie warsztatów, prowadzonych przez lektorkę zostały zaprezentowane nowatorskie rozwiązania związane z nauką języka niemieckiego i niekonwencjonalne sposoby przekazywania informacji o Niemczech, między innymi w formie ciekawych gier, zabaw i konkursów. Podczas zajęć uczniowie za szczególną aktywność byli nagradzani gadżetami z logo „Deutsch – Wagen – Tour”. Sądząc po uśmiechniętych twarzach uczestników, udział w warsztatach sprawił im wielką przyjemność, a nauka języka niemieckiego wydała im się nawet przyjemna. Miło wspominamy wizytę „Deutsch – Wagen – Tour” w naszej szkole i mamy nadzieję że  jeszcze kiedyś do nas zawita.

 

Autor: M. Kijora

 * „Deutsch-Wagen-Tour” jest projektem realizowanym przez Goethe-Institut w Warszawie od kwietnia 2009 roku. Partnerami projektu są: Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec, Ambasada Niemiec w Warszawie, Niemiecka Centrala Wymiany Akademickiej (DAAD) oraz Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa.

Patronat honorowy nad projektem objęła Minister Edukacji Narodowej, patronat medialny Akademickie Radio Kampus i Radio Bajka.

Głównym sponsorem drugiego cyklu projektu jest Volkswagen Poznań Sp. z o.o. Samochody „Deutsch-Wagen” stacjonują w pięciu miastach Polski: Poznaniu, Wrocławiu, Krakowie, Lublinie i Olsztynie.

Celem projektu „Deutsch-Wagen-Tour” jest popularyzacja nauki języka niemieckiego w Polsce, zwiększenie motywacji uczniów do nauki języków obcych oraz zainspirowanie nauczycieli do zastosowania nowoczesnych metod nauczania.

 

Zdjęcia


    POŁOWINKI KLASY II LO

    Dnia 17 listopada 2012r., aby uczcić połowę naszej edukacji w liceum, odbyły się Połowinki klasy II. O godz.1800 w restauracji „Jezioranka" w Rybnie rozpoczęła się wspaniała, niezapomniana zabawa. Swoją obecnością zaszczycili nas: wychowawczyni Pani Danuta Ogrodowczyk, V-ce dyrektor Pani Małgorzata Chylińska oraz nasi rodzice: Pani J. Bielecka, Pani J.Mallek oraz Pan B.Wiśniewski. Czas ten, umilał nam muzyk - Pan Artur Makarewicz, prowadzący niesamowitą imprezę. Atmosferę uświetniły tańce do muzyki, pasującej każdemu. Ta uroczystość nie była by tak udana, gdyby nie zaproszone osoby towarzyszące. Bardzo miła obsługa restauracji podawała przepyszne potrawy na stół, który był pięknie udekorowany. Ślicznie wyglądające dziewczyny oraz ich przystojni partnerzy świetnie bawili się do samego końca imprezy. Tę sobotę zapamiętamy na bardzo długo. Mamy nadzieję, że to nie był ostatni raz kiedy gdziekolwiek razem się bawiliśmy.

Autor:Kinga Kozłowska i Natalia Borkowska.

Zdjęcia


 

Warto być bohaterem

        "Społeczeństwo jest takie, jaki jest jego stosunek do ludzi chorych i samotnych"

Błogosławiony Jan Paweł II wielokrotnie uczulał nas, na to, abyśmy nigdy nie odwracali się od ludzi potrzebujących. Nie zapominajmy, że w każdym z nas mieszka Chrystus.

Chcąc być ludźmi o wielkich sercach, którzy potrafią dzielić się tym, co mają, 9.11.2012 r. uczniowie naszej szkoły włączyli się w akcję "WARTO BYĆ BOHATEREM". Przedsięwzięcie to miało na celu zebranie funduszy na rzecz dzieci chorych i niepełnosprawnych. Młodzież wraz z gronem nauczycielskim, wykazując solidarność z ludźmi potrzebującymi i okazując serce godne każdego chrześcijanina, chętnie wzięli udział w działaniach organizowanych w ramach akcji.

Pamiętajmy: Ludzie potrzebujący są wśród nas!!!

Autor: Ks. Damian Wysocki


 

FERA 2012

25 listopada bieżącego roku grono naszych uczniów wzięło udział w ogólnopolskim konkursie religijnym Fera 2012, który odbył się w Iłowie. Młodzież naszej szkoły miała okazję reprezentować nie tylko nasza szkołę, ale również gminę, ukazując swoje talenty. Uczniowie próbowali swoich sił w następujących kategoriach:

·         recytacja

·         zespół muzyczny

·         wokalista

·         plastyka

·         fotografia

Pomimo licznej konkurencji i zaciętej rywalizacji nasza młodzież wykazała się różnymi talentami. Zdobyliśmy następujące miejsca:

Ø  Żaneta Schulz – miejsce II w kategorii: plastyka

Ø  Kinga Wiśniewska – miejsce III w kategorii: plastyka

Ø  Marta Łada – miejsce II w kategorii: wokaliści

Ø  Agnieszka Rolka – miejsce II w kategorii: fotografia.

Autor: Ks. Damian Wysocki

 


 

Konkurs wiedzy ,,Odkrywamy Ziemię Lubawską"

    Dnia  22 listopada 2012 roku  w Zespole Szkół  w  Mrocznie odbył się  I Konkurs wiedzy    ,,Odkrywamy Ziemię Lubawską”, zorganizowany przez Lokalną Grupę Działania Ziemia Lubawska.

    Konkurs skierowano do uczniów szkół gimnazjalnych z obszaru LGD Ziemia Lubawska (gmina Kurzętnik, Grodziczno, Nowe Miasto Lubawskie, Lubawa, Biskupiec, Rybno, Dąbrówno, Grunwald).

      Celem konkursu było upowszechnianie wiedzy o działaniach prowadzonych przez  stowarzyszenie LGD oraz promocja obszaru objętego Lokalną Strategią Rozwoju  oraz zainteresowanie uczniów szkół gimnazjalnych historią regionu Ziemi Lubawskiej, jej zabytkami oraz inspirowanie w odkrywaniu ciekawych miejsc pod względem przyrodniczym, historycznym i krajobrazowym.

Wyniki konkursu

I miejsce – Gimnazjum im. Marii Skłodowskiej Curie w Rybnie

II miejsce – Publiczne Gimnazjum w Zespole Szkół w Mrocznie

III miejsce - Publiczne Gimnazjum im. Narodów Zjednoczonych Europy w Bielicach

    Wyróżniono również Kamila Wieczorka z Gimnazjum w Rybnie za zdobycie największej ilości punktów. Na zwycięzców konkursu czekały cenne nagrody m.in. teleskopy, lornetki, kompasy oraz Vouchery na seans w planetarium,  ufundowane przez Stowarzyszenie ,,Instytut Ekopprussia" oraz Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne w Grudziądzu.

Autor: Jerzy Anczykowski


WIECZÓR POEZJI

 

15 listopada 2012 r. w restauracji „Świtezianka” w Rybnie odbył się „Wieczór Poezji”. Na uroczystość zaproszeni zostali rodzice uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. bp. Jana Chrapka w Rybnie, przedstawiciele władz samorządowych, nauczyciele, dyrektorzy okolicznych szkół.

Uczniowie liceum wprowadzili zaproszonych gości w świat muzyki, filmu, kabaretu, a przede wszystkim poezji lat dwudziestych i trzydziestych. W ten wyjątkowy wieczór restauracja zmieniła się w kawiarnię literacką. Jej wnętrze zdobiły portrety wielkich osobowości, gwiazd filmu i muzyki tamtych czasów. Można było zobaczyć Polę Negri, Gretę Garbo, Charliego Chaplina i wielu innych. Młodzież recytowała utwory m.in. Juliana Tuwima, Bolesława Leśmiana, Jana Lechonia, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Blask świec, piękna dekoracja, nastrojowa muzyka, recytacja i refleksyjne piosenki zbudowały wspaniały klimat. Goście, którzy licznie zgromadzili się w restauracji, poczuli niepowtarzalny klimat dwudziestolecia międzywojennego. Prowadzący doskonale spełnili swoje zadanie i zabrali gości na wędrówkę w czasie do lat, gdy świat cieszył się odzyskaną wolnością.

Po występie młodzież została nagrodzona gromkimi brawami i słowami uznania m.in. od Pani Dyrektor Magdaleny Anczykowskiej, Pana Wójta Gminy Rybno Edmunda Ligmana.

To był piękny wieczór, któremu towarzyszyły różnorodne emocje.

Wielu z zaproszonych gości ogarnęła refleksja, że w Liceum Ogólnokształcącym w Rybnie jest tak utalentowana młodzież.

Podczas wieczoru zaprezentowała się grupa młodzieży w składzie:

Natalia Piórkowska, Dawid Wrombel, Izabela Petrykowska, Marlena Rudnicka – prowadzący;

Aleksandra Burzacka, Iza Morawska, Krzysztof Sobotka, Dawid Boguski – recytacja, tekst kabaretowy;

Marta Łada, Ewelina Zawadzka – śpiew;

Natalia Zdrojewska – taniec.

Przygotowania przebiegały pod kierunkiem p. Beaty Ligman, p. Joanny Gawlik i p. Hanny Bem.

 

Autor: Joanna Gawlik

 

Zdjęcia


ŚWIĘTO SZKOŁY 2012

 

    23 października obchodziliśmy czwartą już rocznicę nadania imion naszym szkołom. Dzień ten przebiegał pod hasłem „Nie ma dzieci, są ludzie” – w związku z rokiem Janusza Korczaka. Na uroczystość przybyli do naszej szkoły zaproszeni goście: inspektor oświaty –p. J. Sokołowski, sołtys – p. H. Wiśniewski, Rada Rodziców – z przewodniczącą p. J. Bielecką. Podczas oficjalnej części Święta Szkoły odbyły się przemówienia pani dyrektor oraz zaproszonych gości. Przewodnicząca Rady Rodziców przekazała na ręce pani dyrektor prezent zakupiony przez Radę Rodziców – kamerę. Tradycyjnie odbyło się ślubowanie uczniów klas pierwszych gimnazjum i klasy pierwszej liceum oraz przyrzeczenie uczniów klasy pierwszej szkoły zawodowej. Po części oficjalnej koło teatralne zaprezentowało krótkie przedstawienie. Dla uczniów klas pierwszych naszej szkoły przeprowadzono quiz o patronach i szkole. Reprezentanci wszystkich klas pierwszych odpowiadali na pytania o biskupie Janie Chrapku , Marii Skłodowskiej – Curie oraz o naszej szkole.

    Dalszą część dnia zajęły warsztaty, podczas których klasy wykonywały prace plastyczne na temat „Nie ma dzieci, są ludzie”. Rada Rodziców przygotowała w tym czasie dla uczniów słodki poczęstunek. Po warsztatach wybrane klasy omówiły swoje prace, wszystkie wykonane plakaty stały się częścią dekoracji. Następnie zaprezentowali się uczniowie uczęszczający na zajęcia artystyczne – plastyczne i taneczne. Przedstawiono cele tych zajęć oraz formy pracy. Uczennice z grupy tanecznej przygotowały układ taneczny.Na zakończenie naszej uroczystości reprezentacje poszczególnych klas wzięły udział w konkurencjach sportowych.Podczas Święta Szkoły wysłuchaliśmy kilku piosenek wykonanych przez uczennice, które uczestniczyły w konkursie piosenki anglojęzycznej w Lidzbarku.

Autor: Ewa Golder

Zdjęcia


Pasowanie na ucznia     

    26 października w Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców w Działdowie wręczono dyplomy czeladnikom oraz pasowano nowych uczniów. Uczniowie z I klasy ZSZ otrzymali Akty Pasowania na Ucznia. W tym roku do ślubowania oraz do pasowania na uczniów pierwszych klas przystąpiło łącznie 77 praktykantów z różnych szkół zawodowych powiatu działdowskiego, którzy uczą się w 12 różnych zawodach.

 Autor: Magdalena Anczykowska

Zdjęcia
 


Wycieczka rowerowa

    Dnia 20.10.2012r. (sobota) pod opieką nauczycieli; Hanny Bem i Mirosława Szczepańskiego odbyła się wycieczka rowerowo - krajoznawcza szlakiem "Wokół jeziora Rumian". W wycieczce brali udział uczniowie należący do Koła Szkolnej Turystyki Rowerowej powstałego przy Gimnazjum w Rybnie.
Z centrum Rybna ruszyliśmy w kierunku Rumiana (kościół pod wez. Św. Barbary),  Lesiaka (gos. agroturystyczne), Gutowa (grodzisko  wczesnośredniowieczne "Korzonka"), wzdłuż jeziora Rumian (punkty widokowe), Nowej Wsi, Szczuplin, odpoczynek nad rzeką Wel  i z powrotem do Rybna.
    Długość trasy ok. 25 km ( sprawdzona!). Mimo tak dalekiej trasy zmęczenia u uczestników wycieczki nie było  widać. Na ich twarzach pojawiała się radość, zadowolenie  i chęć do powtórnego wyjazdu. Pogoda w 100% dopisywała, było słonecznie, bezwietrznie i pięknie. Na poszczególnych przystankach mogliśmy upajać się pięknem otaczającej nas przyrody. Rower to świetny środek lokomocji, w każdej chwili możemy się zatrzymać, odpocząć oraz poznać uroki naszej "małej ojczyzny".

Autor: Hanna Bem

Zdjęcia


 

Warsztaty ekologiczne Rybno 2012

 

    W dniach 19 i 20 października w naszej szkole odbyły się Powiatowe Warsztaty Ekologiczne dla  uczniów ze szkół powiatu działdowskiego. Warsztaty zostały przygotowane przez Działdowskie Centrum Edukacji Ekologicznej i finansowane przez Starostwo Powiatowe w Działdowie. Rybno powitało uczestników przepiękną jesienną pogodą i rozgwieżdżonym niebem skłaniającym do obserwacji. Głównym celem zajęć i spotkań było przybliżenie uczestnikom przyrody, kultury i zwyczajów z terenu powiatu działdowskiego. Tego dotyczyły zajęcia przygotowane przez prelegentów – p. M. Szczepańskiego z Zespołu Szkół w Rybnie oraz p. K. Wittbrodta i M. Modrzewskiego z Welskiego Parku Krajobrazowego, którym organizatorzy serdecznie dziękują. Uczestnicy wykazali się wielką wiedzą i kreatywnością podczas konkursów i zabaw integracyjnych.

Uczestnicy warsztatów:

Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Uzdowie

 Szkoła Podstawowa Nr 4 im. Jana Pawła II w Działdowie

Szkoła Podstawowa w Petrykozach

Szkoła Podstawowa w Gródkach

Szkoła Podstawowa nr 3 im.B. Malinowskiego w Działdowie

Szkoła Podstawowa im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Rybnie

Szkoły Podstawowej w Ruszkowie

Szkoła Podstawowa w Zespole Szkół im J. Korczaka w Księżym Dworze       

Szkoła Podstawowa im. Przyjaciół Przyrody Polskiej w Klęczkowie

Szkoła Podstawowa w Turzy Wielkiej

Gimnazjum w Zespole Szkół im. J. Korczaka w Księżym Dworze

Publiczne Gimnazjum im. Andrzeja Grubby w Sławkowie

Gimnazjum im. Marii Skłodowskiej-Curie w  Rybnie

Gimnazjum Burkat

Liceum Ogólnokształcące im. bp. Jana Chrapka w Rybnie

 

PROGRAM WARSZTATÓW EKOLOGICZNYCH

,,RYBNO 2012”

 

PIĄTEK 19.10.2012r.              

15.30 – zbiórka uczestników na dworcu PKP w Działdowie

17.00  -  rozpoczęcie warsztatów  -  powitanie uczestników,

                                                            -  przedstawienie programu

                                                            -  przedstawienie ,,Regulaminu uczestników warsztatów”

17.10 - zakwaterowanie uczestników

17.10 - 18.00 – zabawy integracyjne

18.00 – prelekcja ,,Przyroda Powiatu Działdowskiego” –p. Mirosław Szczepański

19.00 – kolacja w restauracji ,,Świtezianka”

20.00 – konkurs nt. ,,Przyrody Powiatu Działdowskiego”

20.30 – ognisko/ świeczkowisko

22.00 – toaleta wieczorna

23.00 – cisza nocna

 

SOBOTA 20.10.2012r.

7.30 – pobudka, toaleta poranna

8.30 – śniadanie w restauracji ,,Świtezianka”

9.30 – 12.30 -  wycieczka do siedziby Welskiego Parku Krajobrazowego w Jeleniu

                                                             - spotkanie z pracownikiem Welskiego Parku Krajobrazowego,

                                                             - zajęcia warsztatowe

                                                            -   konkursy o tematyce…

13.30 - obiad w restauracji ,,Świtezianka”

14.00 -  prace porządkowe

14.15-14.40 – wyjazd autokarem do Działdowa – dworzec PKP

 Autor: M. Anczykowska

Zdjęcia


DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH


          26 września, po raz piąty w naszej szkole obchodzony był Europejski Dzień Języków. Z tej okazji odbył się apel, podczas którego obecni byli również goście z Welskiego Parku Krajobrazowego. Welski Park Krajobrazowy był organizatorem tegorocznej wymiany polsko-niemieckiej, której uczestnikami byli uczniowie naszego gimnazjum. Podczas apelu uczestnicy wymiany podziękowali  zaproszonym gościom za możliwość wzięcia udziału w projekcie.

    Klasy pierwsze gimnazjum wykonały plakaty promujące naukę języków obcych. Po obejrzeniu prac ogłoszono wyniki. Najciekawszy plakat wykonała klasa  IA  Klasy pierwsze otrzymały słodkie upominki.
    Po rozstrzygnięciu konkursu plakatowego, rozpoczęto szkolny konkurs językowo-sportowy, w którym wzięły udział czteroosobowe reprezentacje klas. Drużyny wykonywały zadania zarówno z języka angielskiego, jak i języka niemieckiego.

Wyniki konkursu językowo – sportowego:

Kategoria gimnazjum:

·         I miejsce – IIIC

·         II miejsce –IIIA

·         III miejsce – IIA

 Kategoria ponadgimnazjalna:

 

·         I miejsce – klasa IIILO

·         II miejsce – klasa ILO

·         III miejsce – klasa IIL

    Reprezentacje zwycięskich klas otrzymały torby i plecaki, nagrody książkowe oraz gadżety ufundowane przez wydawnictwa językowe oraz zakupione z dofinansowania przekazanego przez Gminną Komisję do Spraw Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. W czasie apelu uczniowie mogli również wysłuchać piosenek w języku niemieckim i języku angielskim, wykonanych przez uczennice z naszej szkoły.

Autor: M. Kijora

Zdjęcia


Zjazd młodzieży w Rostkowie

    22 września członkowie kółka Caritas oraz uczniowie naszej szkoły wzięli udział w zjeździe młodzieży, który odbył sie w Rostkowie. Uczestnicy zjazdu spotkali się najpierw przy Kościele Farnym w Przasnyszu. Tam nastąpiło rozpoczęcie i powitanie dzieci i młodzieży z różnych diecezji. Następnie wszyscy wyruszyli w pieszej pielgrzymce do oddalonego o 7 km Rostkowa - miejsca urodzenia Św. Stanisława Kostki. Tam odbyła się Msza Święta. Młodzież z całej Polski spotkała się, aby oddać cześć Świętemu Stanisławowi Kostce - patronowi młodzieży. Spotkanie miało charakter integracyjny oraz modlitewny. Młodzież wyrażając swoją gotowość niesienia pomocy innym, w myśl Przykazania Miłości Boga i bliźniego, dała dowód swojej dojrzałości i odpowiedzialności za wypełnianie słów Jezusa Chrystusa. 

Autor: ks. Damian Wysocki

Zdjęcia


 

„Powróćmy jak za dawnych lat…”

    Miła dla wszystkich uczestników uroczystość odbyła się 13 października 2012 r. w Liceum Ogólnokształcącym im. bp. Jana Chrapka w Rybnie. Zorganizowano pierwszy w historii szkoły „Zjazd absolwentów”. Dobrą okazją do tego były obchody 10- lecia utworzenia szkoły. Spotkanie z byłymi uczniami jest z pewnością najlepszą formą uczczenia działalności liceum. Organizatorzy zaplanowali, że zasadniczą częścią uroczystości będą wspomnienia szkolnych lat absolwentów. Przypomniano ważne wydarzenia, nie zapomniano także o „wykroczeniach” uczniowskich, które po latach wszyscy wspominają z rozbawieniem. Tak to już jest w życiu szkoły, ze „uwagi w dzienniku” są jednym z najbarwniejszych elementów, dlatego zawsze wspomina się je jednocześnie z rozrzewnieniem i humorem. Absolwenci opowiadali także o swoich losach po nauce w liceum. Wielu z nich ukończyło studia wyższe, pracują w różnych zawodach, wychowują  dzieci, wyjeżdżają za granicę. Pierwszy zjazd był dobrą okazją do autorefleksji zarówno ze strony uczniów, ale też nauczycieli. Wydarzenie to zapoczątkowało nową tradycję szkoły.

    Do roku 2012 świadectwa ukończenia szkoły otrzymało 151 absolwentów. Liczebność kolejnych roczników była różna począwszy od 22 w 2005 roku, przez 10 w roku następnym do 25 w 2010. Obecna trzecia klasa liczy 27 uczniów, a pierwsza 28. Są dowody, że uczniowie jak i ich rodzice darzą szkołę coraz większym zaufaniem. A z czego wynika to zaufanie? W znacznym stopniu z osiągnięć maturalnych. Zdawalność matur była różna, od siedemdziesięciu kilku procent w pierwszych rocznikach, przez osiemdziesiąt kilka procent zdawalności w kolejnych, 100% w 2010, 100% zdawalności na zakończenie tegorocznej sesji. Szkoła może się poszczycić wysokimi, a nawet najwyższymi średnimi wynikami w powiecie na egzaminach maturalnych. Dzięki licealistom w szkole czynione jest dobro dla drugiego człowieka w ramach akcji Młoda Krew Ratuje Życie. Wielką dumą napawa fakt iż dwaj licealiści w minionym roku sprawowali funkcje posłów podczas XVIII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży, a jeden z nich pełnił także funkcje Marszałka tegoż Sejmu. Uczniowie liceum są stypendystami Premiera Rady Ministra, Marszałka Województwa. Studiują na różnych uczelniach i różnych kierunkach. Nie sposób wymienić wszystkie kierunki. Wniosek jest jeden – szkoła dała im możliwość podjęcia nauki na różnorodnych kierunkach.

 Autor: M. Morawska i A Węgrzynowska

 

Zdjęcia


 

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

    Dzień Edukacji Narodowej obchodzony  w naszej szkole był 12.10.2012r. Z tej okazji uczniowie przygotowali dla pracowników całego naszego zespołu wspaniałe przedstawienie w którym na wesoło pokazali różne sceny z życia nauczyciela. Po części artystycznej uczniowie składali nauczycielom życzenia i kwiaty.
    Pani dyrektor M. Anczykowska wręczyła nagrody nauczycielom  i pracownikom szkoły. Wśród  wyróżnionych  znależli się :p. M . Morawska, p. M. Chylińska, p. Z. Maciejewski, p. B. Ligman, p. J. Anczykowski, p. K. Rykaczewski, p. J. Kruszyńska, p. G. Meller, p. A. Zawadzka, p.M. Kijora, p. J.Rozwadowska, p. M. Szczepański, p.I. Kraśnicka, p.J.Kaweczyńska , M. Licznerski.
Nagrodę Wójta otrzymała p. J. Maciejewska.
    Z okazji Święta nie odbyło się bez przemówień zaproszonych gości. Głos zabrał Wójt Gminy Rybno p. E. Ligman oraz przewodnicząca Rady Rodziców p .J. Bielecka
Dyrektor p. M. Anczykowska oraz zaproszeni goście podziękowali nauczycielom i pracownikom szkoły za sumienność i trud w wykonywaniu ich obowiązków.

Autor :Hanna Bem

 

Zdjęcia


 

Sprzątanie Świata 2012

    Nasza szkoła jak co roku przyłączyła się do Sprzątania Świata. Akcja została przeprowadzona 14 września podczas trwania godzin lekcyjnych. Dla uczniów były to terenowe zajęcia uczące szacunku do przyrody i dbałości o czystość otaczającego środowiska. Po konsultacji z gminą szkolne sprzątanie objęło swoim zasięgiem teren miejscowości Rybno, otaczające szkołę tereny leśne, rekreacyjne i turystyczne. Miejsca do których dotarli nasi uczniowie to: boisko przy szkole, ścieżka dydaktyczna przy szkole, plaża i dojście do plaży nad jeziorem Zarybinek, droga nad jezioro Rumian i znajdująca się tam założona przez uczniów remiza śródpolna.

 Autor: Barbara Kamińska

Zdjęcia


 

Rozpoczęcie roku szkolnego 2012/2013

    3 września uroczyście rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. O godz. 8-mej wszyscy uczniowie i nauczyciele uczestniczyli we Mszy Św. w kościele pw NSPJ w Rybnie. Następnie odbył się uroczysty apel. W Zespole Szkół w tym roku szkolnym łącznie funkcjonuje 17 oddziałów, w których uczyć się będzie 265 gimnazjalistów, 77 licealistów i 38 uczniów w szkole zawodowej. Ten rok to pierwszy rok realizacji nowej podstawy programowej w szkołach ponadgimnazjalnych.  Powodzenia wszystkim w nowym roku szkolnym.

Zdjęcia


WYMIANA POLSKO-NIEMIECKA 2012

 

W dniach 23 – 29 lipca 2012 uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w kolejnej już wymianie młodzieży polsko-niemieckiej. Wymiana młodzieży została zorganizowana przez pracowników Welskiego Parku Krajobrazowego i Naturpark Drömling.  „Polsko-niemieckie studyjne spotkania przyrodnicze” zgromadziły młodzież aktywnie biorącą udział w konkursach przyrodniczych, a także współpracującą z Parkami. Ze strony niemieckiej byli to Junior Ranger – Mali Strażnicy, natomiast Polskę reprezentowali uczniowie Gimnazjum im. Marii Skłodowskiej-Curie z Rybna. Młodzież zakwaterowana została w ośrodku „Pod Lipami” w Lidzbarku. Dla uczestników spotkania przywidziano bardzo dużo zajęć, podczas których mieli się integrować między sobą, poznawać zwyczaje, kulturę, no i przede wszystkim język. Uczniowie mieli możliwość spędzenia aktywnie czasu poprzez gry i zabawy integracyjne, naukę gry w tenisa ziemnego, nordic walking, zorbing, jazdę quadem, strzelanie z łuku i pistoletu sportowego. Zorganizowano wycieczkę rowerową do rezerwatu przyrody „Jar Brynicy”. Podczas wyjazdu do Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku  uczestnicy Projektu zapoznawali się z historią i kulturą rejonu Warmii i Mazur. W Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku zorganizowano dla młodzieży oraz ich opiekunów warsztaty z tradycyjnych metod garncarstwa i zdobienia szkła  Po zajęciach plastycznych wraz z przewodnikiem wszyscy udali się na teren Muzeum. Tam przedstawiono im historię regionu, a następnie zaprezentowano konstrukcje zabytkowego kościoła ewangelickiego, wiatraka, chat mazurskiej, litewskiej, warmińskiej oraz pochodzącej z Powiśla.  Niezwykła atrakcją dla uczestników spotkania było także obserwowanie kowala przy pracy, jak i również możliwość próby pracy w warsztacie tkackim. Młodzież polska i niemiecka wzięła udział w spływie kajakowym na trasie  Koszelewki – Podcibórz.   Z kajaka młodzież mogła zapoznać się z roślinnością porastającą brzegi rzeki Wel oraz jej dno, ptactwem występującym w jej rejonie oraz z pięknymi widokami. Ostatniego dnia  zorganizowano zajęcia w siedzibie Welskiego Parku Krajobrazowego w Jeleniu. Zajęcia tego dnia podzielono na trzy części. Podczas pierwszej zwiedzano w siedzibie Parku Muzeum Przyrody , Muzeum Etnograficzne im. Edwarda Klemensa oraz ekspozycję skrzynek lęgowych.  Druga część pobytu w Jeleniu upłynęła na zajęciach plastycznych. Uczestnicy spotkania mieli za pomocą różnych form plastycznych (szkic, farby plakatowe, farby wodne, kredki świecowe i ołówkowe, węgiel rysunkowy) przedstawić to co najbardziej im utknęło w pamięci podczas pobytu w Welskim Parku Krajobrazowym. Na zakończenie, wzorem poprzednich spotkań, wykonano plakat na którym wszyscy uczestnicy odcisnęli swoje dłonie pomalowane w różne kolory i wzory. Trzecia część spotkania polegała na wspólnym gotowaniu. Młodzieży udostępniono warzywa, kiełbaski, noże, deski do krojenia, noże, rozpalono ognisko i grill celem samodzielnego przygotowania podwieczorku.  Opiekunami podczas wymiany byli: Ewa Golder, Karol Rykaczewski, Krzysztof Wittbrodt (WPK) , Marcin Modrzewski (WPK). Szczególne podziękowania dla P. Krzysztofa Główczyńskiego, dyrektora WPK, dzięki któremu mogła się odbyć kolejna wymiana polsko-niemiecka z udziałem naszych uczniów.

Autor: Ewa Golder

 Zdjęcia


 
 
ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2011/2012

         

Zdjęcia


BAL GIMNAZJALNY

    29.06.2012r. w restauracji „Świtezianka” tradycyjnie odbył się bal klas trzecich Gimnazjum im. Marii Skłodowskiej – Curie. O godzinie 19.00 pani dyrektor Magdalena Anczykowska wraz z przewodniczącą Rady Rodziców panią Jolantą Bielecką oficjalnie powitała wszystkich uczestników balu i życzyła dobrej zabawy. Po kolacji wszyscy ruszyli na parkiet. Wspaniałym i skocznym tańcom nie było końca. Nie brakowało piosenek dedykowanych wychowawcom. Każda klasa pozowała do grupowego jak i klasowego zdjęcia razem ze swym opiekunem, Wspaniała zabawa zakończyła się o północy. Z tego miejsca chcielibyśmy podziękować Rodzicom za zorganizowanie tego niezapomnianego balu.

Uczniowie klas trzecich

 


 

FESTYN RODZNNY 2012

         2 czerwca 2012, po raz kolejny odbył się Festyn Rodzinny w Zespole Szkół w Rybnie. Tegoroczny festyn został zorganizowany we współpracy z Gminą Rybno w ramach Gminnego Tygodnia Dziecka. W czasie trwania imprezy odbywała się zbiórka publiczna na zakup radiowęzła szkolnego. Uczestnicy festynu mogli wziąć udział w konkursach językowych, sportowych i wiedzowych,  m. in.  konkurs wiedzy o gminie Rybno, powiecie działdowskim, Ziemi Lubawskiej lub Welskim Parku Krajobrazowym    i wygrać cenne nagrody. Nagrody w konkursach ufundowali: Starosta powiatu działdowskiego p. M. Janicki, Przewodniczący Rady Gminy Rybno p. M. Ligman,  Prezes LGD „Ziemia Lubawska”   p. M. Markowski, Dyrektor Welskiego Parku Krajobrazowego p. K. Główczyński. Nie zabrakło naszych stałych stoisk: Szkolne Koło „Eko – Echo”, Szkolne Koło PCK, loteria, strzelnica oraz bufet spisały się na medal. Podczas festynu wystąpiła Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Rybna, natomiast strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej z Rybna zorganizowali pokaz ratownictwa. Uczniowie naszej szkoły przygotowali przedstawienie teatralne, występy wokalne i taneczne. Nad całością bacznie czuwali rodzice, którym bardzo zależy na właściwym funkcjonowaniu szkoły.
        Podczas festynu najmłodsi chętnie korzystali z dmuchanej zjeżdżalni, trampoliny, basenu z piłkami oraz malowali twarze na kolorowo. Mimo niesprzyjającej pogody i zmienionej wskutek tego lokalizacji, impreza była wspaniała.
Autor: Małgorzta Jabłońska

Ogłoszenie  wyniku zbiórki publicznej


Zdjęcia 

DZIEŃ SZKOŁY BEZ PRZEMOCY

Dnia 04.06.2012 r. w Zespole Szkół w Rybnie odbył się Dzień Szkoły bez Przemocy. Hasło przewodnie VI edycji Programu Szkoła bez Przemocy brzmiało: „Kibicuję fair-play”. Dzień Szkoły bez Przemocy to ogólnopolskie święto wszystkich tych, którzy nie zgadzają się na przemoc i angażują się w budowanie szkoły jako miejsca przyjaznego dla uczniów, nauczycieli i rodziców. Celem apelu było przypomnienie uczniom, co nazywamy przemocą, jakie rodzaje przemocy wyróżniamy oraz ukazanie sposobów radzenia sobie z nią. Uczniowie z klasy II c zainscenizowali program  telewizyjny „Sprawa dla reportera”, w którym przedstawili konsekwencje stosowania przemocy fizycznej. W trakcie imprezy rozdano nagrody uczniom, którzy wzięli udział z konkursie plastycznym „Szkoła bez Przemocy – Kibicuję fair-play”. Uczennice: Klaudia Zakrzewska oraz Marta Łada uświetniły wokalnie całą uroczystość. Projekt wsparła finansowo Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Profilaktyki w Rybnie.

Autorzy projektu: A. Zawadzka, K. Łada, J. Budzińska.


Zdjęcia


DZIEŃ EUROPEJSKI I DZIEŃ OTWARTY W NASZEJ SZKOLE

          Dnia 28.05.2012r. w Zespole Szkół w Rybnie odbył się Dzień Europejski połączony z Dniem Otwartym - tym razem pod hasłem: "Janusz Korczak - obrońca praw dziecka". Wśród zaproszonych gości znaleźli się: Wójt Gminy Rybno - pan E. Ligman, Inspektor Oświaty - pan J. Sokołowski, dyrektorzy szkół podstawowych z Gminy Rybno oraz wychowawcy i uczniowie klas szóstych. Celem projektu była popularyzacja wiedzy o Januszu Korczaku, promowanie postaw humanitarnych, w szczególności poszanowanie życia i godności człowieka. Program obejmował m.in. prezentację scenek propagujących pozytywne postawy społeczne wśród uczniów. Zainscenizowano wywiad z Januszem Korczakiem, na podstawie którego przeprowadzony został quiz wiedzy o naszym bohaterze. W trakcie imprezy klasy szóste miały okazję zaprezentować swoje zespoły klasowe. Uroczystość zakończył wspólny taniec w rytm piosenki Majki Jeżowskiej - "Wszystkie dzieci nasze są". Projekt wsparła finansowo Rada Rodziców oraz Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Profilaktyki w Rybnie.
Autorzy projektu: A. Zawadzka, M. Morawska, J. Budzińska, A. Witkowska, J. Rozwadowska, G. Meller.
Autor: Joanna Budzińska

Zdjęcia


Ogólnopolski Konkurs Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski

          22 maja 2012 r. w Rytrze woj. Małopolskie odbył się etap finałowy Ogólnopolskiego Konkursu Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski. Uczestniczyła w nim drużyna Gimnazjum im. Marii Skłodowskiej - Curie w Rybnie reprezentująca Welski Park Krajobrazowy i jednocześnie województwo mazurskie. Finał składał się z dwóch etapów. I etap to test wiedzy przyrodniczej, ekologicznej i geograficznej, rozpoznawanie chronionych gatunków roślin i zwierząt oraz test ze znajomości parków krajobrazowych z całej Polski. Drużyna pomyślnie zakwalifikowała się do ścisłego finału, do którego weszło łącznie osiem z czternastu biorących udział drużyn. W drugim etapie należało rozwiązać test z zakresu wiedzy topograficznej i poprawnie nazwać 15 gatunków roślin pospolitych. Ostatecznie drużyna zajęła miejsce piąte, a Łukasz Szczawiński zajął także miejsce piąte w klasyfikacji indywidualnej.
Skład drużyny:
          Łukasz Szczawiński
          Aleksandra Orzechowska
          Patrycja Wantowska
          Sebastian Truszczyński
Opiekun: Magdalena Anczykowska
          Obecnie, do 25 maja drużyna zwiedza Beskid Sądecki, Małe Pieniny w ramach nagrody dla wszystkich uczestników konkursu.

Zdjęcia


Wycieczka do Muzeum Przyrody w Olsztynie - 18.05.2012r.

          W punktacji ogólnej przeprowadzonych konkursów z okazji Dnia Ziemi wygrała klasa Ic. W nagrodę uczniowie tej klasy uczestniczyli w przyrodniczych zajęciach w Muzeum Przyrody w Olsztynie. Uczniowie w dwóch grupach uczestniczyli w zajęciach pt: "Tropiciele" oraz "Ciekawostki o zwierzętach Warmii i Mazur". Podczas lekcji uczniowie wzbogacili swoją wiedzę o mieszkańcach różnych środowisk naszego regionu. Zabawa Tropiciele polegała na samodzielnym wyszukiwaniu ciekawostek dotyczących ssaków, ptaków, owadów. Uczniowie uzupełniali karty pracy, a następnie sprawdzili poprawność z prowadzącym zajęcia. Po zajęciach zwiedziliśmy pozostałe wystawy w muzeum. Zajęcia dofinansowane zostały przez Olsztyńskie Centrum Edukacji Ekologicznej.
Autor: Barbara Kamińska

Zdjęcia


Sejm Dzieci i Młodzieży

          Uczniowie naszego liceum Robert Gontarz i Dawid Boguski w dniach 12-13 maja 2012r. wzięli udział w obradach Komisji Sejmowej w związku z udziałem w projekcie Sejm Dzieci i Młodzieży 2012r.
          Z wielką radością przyjęliśmy informacje, że Robert został wybrany przez młodzież jako Marszałek Sejmu XVIII Kadencji.
Autor: Magdalena Anczykowska

Zdjęcia


Młodzi ratownicy z Rybna najlepsi w powiecie

          W piątek 11 maja 2012 r. w Działdowie rozegrano powiatowe zawody w udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej. W obu kategoriach - szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjów - wygrało Rybno.
          W grupie starszej drugie miejsce zajął Zespół Szkół nr 1 w Działdowie (Grunwaldzka), a trzecie - Liceum Ogólnokształcące w Lidzbarku.
          Natomiast w grupie młodszej drugie było Gimnazjum nr 1 w Działdowie, a trzecie - Gimnazjum w Burkacie. Rywalizowały pięcioosobowe drużyny, reprezentujące poszczególne szkoły. Młodzież rozwiązywała testy (sprawdzające wiedzę) oraz prezentowała swoje umiejętności, ratując "chorych", "rannych" i "poszkodowanych". Nagrody dla trzech pierwszych drużyn w każdej kategorii ufundowali organizatorzy, czyli działdowski oddział PCK, a także KRUS i starostwo. Poza tym wszystkie ekipy dostały dyplomy. A strażacy dla uczestników imprezy ugotowali smaczną grochówkę.
          Drużyny z Rybna powtórzyły swój ubiegłoroczny sukces, kiedy również wygrały te zawody w obu kategoriach szkół. Podobnie jak rok temu młodzież z Liceum Ogólnokształcącego im. Bp. J. Chrapka w Rybnie będzie reprezentować powiat działdowski podczas zawodów wojewódzkich 17 maja w Olsztynie. Powodzenia.
Autor: Danuta Ogrodowczyk

Zdjęcia


Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

          Dnia 7 maja 2012 roku odbył się uroczysty apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia sztandarów i odśpiewania hymnu narodowego. W dalszej części apelu grupa dziewcząt zaprezentowała program recytatorsko - muzyczny przybliżający okoliczności uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Klaudia Zakrzewska wykonała dwa utwory patriotyczne "Witaj Majowa Jutrzenko" oraz "Ojczyzna" autorstwa Marka Grechuty. Uczennice Aleksandra Orzechowska i Patrycja Wantowska przedstawiły krótki zarys historyczny dotyczący uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Autor: Krystyna Gontarz

Zdjęcia


Rozpoczęły się egzaminy maturalne

          4 maja rozpoczęły się egzaminy maturalne. Przystąpiło do niego 19 tegorocznych abiturientów. Pierwszym egzaminem był egzamin z j. polskiego. Kalendarz egzaminacyjny jest bogaty; uczniowie oprócz przedmiotów obowiązkowych zgłosili też chęć zdawania j. angielskiego i niemieckiego na poziomie rozszerzonym, j. polskiego PR, chemia PR, biologia i geografia PP i PR. Wyniki wszystkich egzaminów poznają 29 czerwca.
Powodzenia !!!
Autor: Magdalena Anczykowska

Zdjęcia


Dzień Ziemi 30.04.2012

          Obchody Dnia Ziemi 2012 odbyły się pod hasłem "Dobra energia dla wszystkich". Na uroczystym apelu swoją obecnością zaszczycili nas przedstawiciel Nadleśnictwa Lidzbark i jednocześnie członek Koła Łowieckiego Hubertus: pan Tomasz Węgrzynowski oraz pracownicy Welskiego Parku Krajobrazowego pani Beata i pan Krzysztof Wittbrodt.
          Uroczysty apel rozpoczął się przedstawieniem pt: "Metamorfoza czyli jak lekkoduch dojrzewa do rozważnych decyzji i działań", w którym występowali uczniowie klasy IIb. Przedstawiona inscenizacja ukazała młodego gimnazjalistę, który zostaje osądzony za śmiecenie lasów, przyczyniając się do wyginięcia żyjącym w nich zwierząt oraz palenie śmieci. Następnie został przeprowadzony finał quizu wiedzy ekologicznej ze szczególnym uwzględnieniem informacji na temat zagadnienia: Lasy i przyroda gminy Rybno oraz odnawialnych źródeł energii. Do quizu przystąpiły po dwie osoby z klasy Ia, Id, IIa, ILO oraz IILO. Klasy te zostały wyłonione w przeprowadzonych 18 kwietnia eliminacjach. Podczas ustnego etapu uczniowie między innymi rozpoznawali głosy pospolitych ptaków oraz gatunki drzew po kształcie liści, rozpoznawali gatunki roślin i grzybów za pomocą mikroskopu oraz odpowiadali na wylosowane pytania. W konkursie wiedzy ekologicznej zwyciężyła reprezentacja klasy II LO.
          W roku 2012 zwracamy szczególną uwagę na ochronę populacji zajęcy i kuropatwy, z tego powodu na uroczystości Pan Tomasz Węgrzynowski wygłosił prelekcję na ten temat. Przybliżył on naszym uczniom jak ważne są gatunki tych zwierząt, wskazał sposoby pomocy tym zwierzętom.
          Po obchodach uczniowie koła ekologicznego pod nadzorem pana Szczepańskiego wzięli udział w prelekcji wygłoszonej przez panią Beatę i pana Krzysztofa Wittbrodt. Prowadzący przedstawili informację na temat lokalnych populacji zajęcy i kuropatwy. Podkreślili znaczenie ww. gatunków w funkcjonowaniu polnych ekosystemów.
          Uczniowie każdej klasy przygotowując się do uroczystości Dnia Ziemi i Akcji Wiosenne Sprzątanie Warmii i Mazur wykonali gazetkę okolicznościową w każdej sali na jeden spośród zaproponowanych tematów: bioróżnorodność lub energia odnawialna. Uczniowie wykonali te gazetki bardzo profesjonalnie, przedstawili wiele informacji w bardzo piękny, estetyczny sposób. W konkursie tym pierwsze miejsce otrzymała klasa ILO, drugie klasa Ic, trzecie klasa IIb.
          Kolejnym konkursem zorganizowanym dla uczniów było wykonanie oraz zaprezentowanie stroju ekologicznego. Zwyciężyły : klasa IIb - pierwsze miejsce, klasa IZSZ - drugie miejsce, klasa IId - trzecie miejsce.
          Każda klasa na apelu zaprezentowała wykonany z odpadów pojemnik na zużyte baterie. Pojemniki te zostały ocenione przez jury. Pierwsze miejsce uzyskała klasa Ib, drugie klasa Id, trzecie klasa Ic. Wykonane pojemniki będą znajdować się w salach szkoły i mają zachęcać uczniów do zbiórki.
Autor: Barbara Kamińska

Zdjęcia


Zakończenie roku szkolnego kl. III LO

          Dnia 27 kwietnia 2012 r. w Zespole Szkół w Rybnie odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego klasy III LO. Uroczystość zaszczycili obecnością: Wójt Gminy Rybno Pan Edmund Ligman, Prezes Zarządu Powiatowego PCK Pan Bogdan Ulatowski oraz Przewodnicząca Rady Rodziców Pani Bielecka. Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia sztandarów, po czym nastąpiło przekazanie sztandaru LO nowemu pocztowi z klasy II. Odśpiewano hymn narodowy a następnie głos oddano absolwentom, którzy przedstawili pożegnalny program artystyczny. Głos zabrał Wójt Gminy Rybno Pan Edmund Ligman a Prezes ZP PCK Pan Bogdan Ulatowski wręczył podziękowania uczniom, którzy oddali krew w ramach akcji "Młoda krew ratuje życie". Klasę trzecią pożegnała tradycyjnie klasa II, która zaprezentowała swój program artystyczny. Po części artystycznej nastąpiło przemówienie Pani Dyrektor Magdaleny Anczykowskiej, rozdanie nagród i świadectw. Powodzenia na maturze oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym życzył absolwentom wychowawca klasy Pan Jerzy Gruźlewski.
Autor: klasa III LO

Zdjęcia


EGZAMIN GIMNAZJALNY 2012

          24, 25 i 26 kwietnia 2012 r. były dla gimnazjalistów szczególnie ważne. Przystąpili do egzaminu, którego wyniki decydować będą o dostaniu się do wymarzonej szkoły.
          We wtorek odbyła się część humanistyczna podzielona na historię z wos i j. polski. W środę część matematyczno-przyrodnicza podzielona na przedmioty przyrodnicze i matematykę, a w czwartek z języka obcego. Gimnazjaliści piszący egzamin z j. angielskiego musieli ten egzamin napisać i na poziomie podstawowym, i rozszerzonym. W tym roku do egzaminów przystąpiło 89 uczniów, którzy realizowali nowa podstawę programową i w związku z tym, ich egzamin również przebiegał w nowej formule. Każdy z tych dni przynosił nowe wrażenia i emocje. Mimo to uczniom dopisywał humor i z uśmiechem na twarzy wychodzili z sal po zakończeniu testu. Wykazali się przy tym dojrzałością i właściwą postawą w przebiegu egzaminów. Liczymy, że również podobny nastrój towarzyszyć będzie w czerwcu, kiedy do szkoły dotrą informacje o wynikach egzaminów.
Autor: Magdalena Anczykowska

Zdjęcia


Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Bp. J. Chrapka w Rybnie - posłami na Sejm Dzieci i Młodzieży XVIII kadencji

          Zakończyła się ocena wyników debat szkolnych . W Zespole Szkół w Rybnie przeprowadzono taką debatę dnia 27 marca 2012 r. Była to debata panelowa nt. "Jak wygląda praca Rady Samorządu Uczniowskiego i czy potrzebne są zmiany?" - wydarzenie to wiązało się z tegorocznym tematem przewodnim przygotowań do XVIII Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży "Szkoła demokracji".
          Organizatorem projektu wyłaniania uczestników XVIII Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży jest Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej w porozumieniu z Kancelarią Sejmu.
          Organizatorem XVIII Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży jest Kancelaria Sejmu w porozumieniu z Fundacją Centrum Edukacji Obywatelskiej, Ministerstwem Edukacji Narodowej i Ośrodkiem Rozwoju Edukacji.
          Głównymi organizatorami przedsięwzięcia w Zespole Szkół w Rybnie byli licealiści Robert Gontarz i Dawid Boguski. Uczestnikami debaty była młodzież z okolicznych szkół oraz zaproszeni goście.
          W wyniku oceny komisji konkursowej w naszym województwie wyłoniono dziewięć dwuosobowych zespołów. Zespół z naszej szkoły zajął w województwie I miejsce uzyskując 89 pkt. rekrutacyjnych. Drugie miejsce zajął zespół z naszego powiatu z Gimnazjum nr 2 w Działdowie. Zgodnie z regulaminem projektu dwa najlepsze zespoły z każdego województwa weszły w skład Komisji Sejmowej, która spotka się w dniach 12-13 maja w Warszawie. Obrady Sejmu Dzieci i Młodzieży - 1 czerwca 2012 w Warszawie.
Gratulujemy.
Autor: Magdalena Anczykowska


Wiosenne Sprzątanie Warmii i Mazur

          Nasza szkoła jak co roku przyłączyła się do Akcji Wiosennego Sprzątania Warmii i Mazur. Akcja została przeprowadzona 18 kwietnia podczas trwania godzin lekcyjnych. Dla uczniów były to terenowe zajęcia uczące szacunku do przyrody i dbałości o czystość otaczającego środowiska. Po konsultacji z gminą szkolne sprzątanie objęło swoim zasięgiem teren miejscowości Rybno, otaczające szkołę tereny leśne, rekreacyjne i turystyczne. Miejsca do których dotarli nasi uczniowie to: boisko przy szkole, ścieżka dydaktyczna przy szkole, stadion, plaża i dojście do plaży nad jeziorem Zarybinek, droga nad jezioro Rumian i znajdująca się tam założona przez uczniów remiza śródpolna.
Autor: Barbara Kamińska

Zdjęcia


Ogólnopolski Konkurs "Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski" XI edycja , etap wojewódzki - rozstrzygnięty!

          Reprezentantem województwa warmińsko - mazurskiego w etapie ogólnopolskim konkursu "Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski" będzie drużyna z Gimnazjum im. Marii Skłodowskiej w Rybnie!
          W gościnnych progach Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko- Mazurskiego 3 kwietnia 2012r. odbył się etap wojewódzki XI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Przyrodniczego "Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski".
          Do etapu wojewódzkiego konkursu w Olsztynie, przystąpiło sześć, czteroosobowych drużyn gimnazjalistów z obszarów wszystkich parków krajobrazowych województwa warmińsko - mazurskiego, którzy zostali wyłonieni w wyniku wcześniejszych eliminacji z 446 uczniów reprezentujących 30 szkół z terenu naszego województwa.
          Celem Konkursu było wyłonienie najlepszej drużyny, reprezentanta województwa warmińsko - mazurskiego podczas finału ogólnopolskiego, który odbędzie się 22 maja br. na terenie woj. małopolskiego.
          W wyniku zmagań konkursowych zwyciężyła drużyna reprezentująca Welski Park Krajobrazowy - Gimnazjum im. M. Skłodowskiej - Curie w Rybnie w składzie: Aleksandra Orzechowska, Łukasz Szczawiński, Sebastian Truszczyński, Patrycja Wantowska, opiekunem drużyny jest Magdalena Krystyna Anczykowska.
          Drugie miejsce zajęła drużyna z Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej z Gimnazjum w Dubeninkach, trzecie miejsce zajęło Gimnazjum Katolickie im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Piszu z Mazurskiegio Parku Krajobrazowego Na czwartym miejscu znaleźli się reprezentanci Parku Krajobrazowego Wzgórz Dylewskich z Gimnazjum w Prątnicy. Piąte miejsce wywalczyli uczniowie z Gimnazjum nr 8 w Elblągu, zaś szóste miejsce zdobyło Gimnazjum nr 2 w Iławie reprezentujące Park Krajobrazowy Pojezierza Indywidualnie najlepiej test rozwiązali i tym samym zdobyli I miejsce indywidualnie ex aequo: Patrycja Wantowska i Łukasz Szawiński z Gimnazjum w Rybnie.
          Konkurs organizowany jest przez parki krajobrazowe województwa warmińsko - mazurskiego, zaś koordynatorem był Zespół Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich w Jerzwałdzie. Konkurs odbywał się pod Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Warmińsko - Mazurskiego oraz Warmińsko - Mazurskiego Kuratora Oświaty.
Autor: Magdalena Anczykowska

Zdjęcia


PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY W NASZEJ SZKOLE

          Dnia 21 marca obchodziliśmy pierwszy dzień wiosny. Pierwsze trzy godziny lekcyjne prowadzili uczniowie, wprowadzając w życie swoje pomysły na efektywną naukę.
          Następnie szkolni aktorzy przedstawili nam swój spektakl pt.: "Matematyka miłości". Przedstawienie cieszyło się zainteresowaniem publiczności ze względu na interesującą i bliską uczniom tematykę. Chwalono również doskonałą grę aktorską oraz zaangażowanie opiekuna w osobie pani B. Ligman.
          Kolejnym punktem dnia był konkurs wiedzy ogólnej "Omnibus". Do ścisłego finału zakwalifikował się reprezentacje z klas I c, II b oraz III c. Uczniami, którzy okazali się "Omnibusami" zostali: Kinga Wiśniewska oraz Szymon Psiuk z klasy III c.
          Aby odprężyć umysły i zrelaksować się został zorganizowany quiz "Jaka to melodia". Uczestnicy zgadywali tytuły najpopularniejszych piosenek, za co otrzymywali słodki upominek.
          Ostatnim punktem obchodów dnia wiosny były wybory Miss i Misstera Szkoły 2012. Kandydatki oraz kandydaci prezentowali się w strojach codziennych i wieczorowych. Byli poddawani próbie refleksu, inteligencji, a także kreatywności. Najpierw wybieraliśmy Miss i Misstera Publiczności 2012. Osobami, które oczarowały widownię zostali: Katarzyna Grabicka (II d) oraz Paweł Lewicki (I a). Następnie jury, po długich naradach przyznało tytuły następującym uczniom: Paulina Świniarska (III a) - I v-ce Miss Szkoły 2012, Ewelina Zawadzka (III b) - Miss Szkoły 2012, Paweł Lewicki (I a) - I v-ce Misster Szkoły 2012 oraz Paweł Trybuła (III d) - Misster Szkoły 2012. Wybór był bardzo trudny, ponieważ wszyscy uczestnicy prezentowali wysoki poziom.
          Gratulujemy wszystkim, a w szczególności osobom wyróżnionym. Mamy nadzieję, że dzień był udany i choć przez chwilę pozwolił oderwać się od szkolnej monotonii.
Autor: Samorząd Uczniowski - MARYSIA

Zdjęcia


DZIEŃ PRZEDSIĘBIORCZOŚCI UCZNIÓW KLASY II LO

          22 marca 2012 roku uczniowie klasy II Liceum Ogólnokształcącego wzięli udział w "Dniu Przedsiębiorczości". "Dzień przedsiębiorczości" jest projektem sprzyjającym podejmowaniu przez młodych ludzi trafnych decyzji w planowaniu dalszej drogi edukacyjnej i zawodowej. Poprzez udział w programie mieli możliwość:
          - odbycia kilkugodzinnych praktyk w wybranym miejscu pracy,
          - zweryfikowania swoich wyobrażeń o wymarzonym zawodzie,
          - pozyskania informacji o wykształceniu, umiejętnościach czy predyspozycjach niezbędnych do wykonywania danego zawodu,
          - doświadczenia związku pomiędzy wykształceniem a karierą zawodową,
          - zapoznania się z organizacją i zarządzaniem firmą.
Uczniowie tego dnia byli na praktyce w: Urzędzie Gminy, Posterunku Policji, Samodzielnym Publicznym Gminnym Zakładzie Opieki Zdrowotnej, Spółdzielni Kółek Rolniczych, Gabinecie Stomatologicznym Sylwia Rojek- Kiełpińska, Gminnej Bibliotece Publicznej, Przedszkolu Wiejskim, Niepublicznym Gimnazjum w Hartowcu oraz Zespole Szkół w Prątnicy.
Opiekunami podczas "Dnia Przedsiębiorczości" byli: p. Piotr Zabłotny oraz p. Anna Ćwiek.
Autor: Anna Ćwiek

Zdjęcia


Akcja poboru krwi w ramach turnieju: "Młoda krew ratuje życie"

          W dniu 28.03.2012r. odbył się pobór krwi pod hasłem "Młoda krew ratuje życie". W akcji udział wzięli honorowi dawcy krwi, którzy systematycznie uczestniczą w każdym poborze krwi w naszej szkole. Zgłosiło się 20 dawców, a krew oddało 19. Łącznie oddano 8550 ml krwi pełnej. W akcji udział wzięło siedmioro uczniów Liceum Ogólnokształcącego w Rybnie, nauczyciele i pracownicy szkoły. Jak zwykle nie zawiedli rodzice. Jesteśmy dumni, że możemy liczyć na ofiarność i pomoc niesioną drugiemu człowiekowi.
        Zapraszamy na kolejny pobór krwi.
Autor: Danuta Ogrodowczyk

Zdjęcia


SPOTKANIE Z PRZEDSTAWICIELAMI SZKÓŁ PONADGIMAZJALNYCH

          Uczniowie klas III gimnazjum muszą w najbliższym czasie podjąć pierwszą ważną decyzję dotyczącą przyszłości - muszą dokonać wyboru szkoły ponadgimnazjalnej, w której chcieliby kontynuować swoją edukację. Ważne jest, aby każdy uczeń w wybranej przez siebie placówce edukacyjnej mógł rozwijać i doskonalić swoje zainteresowania, pasje i talenty. Z pewnością bardzo pomocne w podjęciu właściwej decyzji są spotkania z przedstawicielami szkół ponadgimnazjalnych.
26 marca 2012 roku w Zespole Szkół w Rybnie odbyło się spotkanie z przedstawicielami następujących szkół średnich:
         - Zespół Szkół Nr 1 w Działdowie
         - Zespół Szkół Zawodowych Nr 1 w Działdowie
         - Zespół Szkół w Gródkach
         - Zespół Szkół Zawodowych w Iłowie-Osadzie
         - Zespół Szkół im. Bohaterów Września 1939 roku w Iławie
         - Zespół Szkół im. Emilii Sukertowej-Biedrawiny w Malinowie
         - Zespół Szkół w Lubawie
         - Liceum Ogólnokształcące oraz Zasadnicza Szkoła Zawodowa w Rybnie.
Uczestniczyli w nim wszyscy uczniowie klas III Gimnazjum im. Marii Skołodowskiej-Curie w Rybnie. Przedstawiciele poszczególnych placówek edukacyjnych starali się jak najlepiej zaprezentować swoje szkoły, ich zaplecze dydaktyczne oraz ofertę edukacyjną na rok szkolny 2012/2013. Przedstawiali także zasady rekrutacji oraz typy szkół i profile kształcenia występujące w danej placówce.
          Na zakończenie młodzież gimnazjalna otrzymała foldery informacyjne o szkołach. Każdy uczeń mógł także indywidualnie zadać bardziej szczegółowe pytania przedstawicielom tych szkół, których oferta okazała się najbliższa jego zainteresowaniom i planom na przyszłość.
Autor: Kamila Łada

Zdjęcia


KONKURSY PRZEDMIOTOWE

Zakończyły się finały konkursów przedmiotowych organizowanych przez Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty. Z naszego gimnazjum uczestniczyło dwoje uczniów:
          Maria Licznerska uczennica klasy II b - konkurs historyczny
          Łukasz Szczawiński uczeń klasy II a - konkurs biologiczny
Z wielką radością przyjęliśmy informację, iż Łukasz Szczawiński uzyskał tytuł laureata, natomiast Maria Licznerska - tytuł finalisty. Tytuł laureata zwalnia z odpowiedniej części egzaminu gimnazjalnego - w przypadku Łukasza z części matematyczno-przyrodniczej i jednocześnie daje maksymalny wynik z tego egzaminu, czyli 50 pkt.
Opiekunem Łukasza była M. Anczykowska, a Marysi - J. Anczykowski.
Autor: Magdalena Anczykowska

Zdjęcia


Najlepiej recytowały licealistki z Rybna

          Już po raz piąty w Zespole Szkół Nr 2 im. Jana Pawła II odbył się Powiatowy Konkurs Recytatorski w Języku Angielskim. Konkurs przebiegał w dwóch etapach. Pierwszy obejmował recytację wiersza obowiązkowego, którym był w tym roku utwór "Song". Po wysłuchaniu wszystkich recytatorów jury wyłoniło 10 finalistów, którzy w drugim etapie wygłosili dowolnie wybrany przez siebie wiersz. W tym roku triumfowały recytatorki z naszego liceum. Komisja przyznała I miejsce Aleksandrze Burzackiej z kl. II LO i II miejsce Marcie Łada z kl. I LO również z Rybna. Nagrody dla zwycięzców ufundowały wydawnictwo Oxford, Starostwo Powiatowe oraz zaprzyjaźnione ze szkołą lokalne przedsiębiorstwa.Z uwagi na spore zainteresowanie, organizatorzy zapowiedzieli przyszłoroczną kontynuację konkursu. Opiekunem merytorycznym uczennic była pani Krystyna Gontarz.
Autor: Krystyna Gontarz


"FERYJNE PODNOSZENIE POZIOMU EDUKACJI WŚRÓD NAJZDOLNIEJSZEJ MŁODZIEŻY Z GIMNAZJUM IM. MARII SKŁODOWSKIEJ-CURIE W RYBNIE W ROKU 2012 I 2013" - ETAP I

          26 stycznia 2012 r. grupa uczniów z Gimnazjum w Rybnie wzięła udział w realizacji zadania, w ramach którego odbyły się całodniowe zajęcia w Muzeum Powstania Warszawskiego i Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Przedsięwzięcie zostało przygotowane przez Gminę Rybno. Celem operacji jest podnoszenie jakości życia społeczności lokalnej przez zaspokojenie potrzeb edukacyjnych dla młodzieży gimnazjalnej z Gminy Rybno przez zajęcia warsztatowe w Centrum Nauki Kopernik i lekcje muzealne w Muzeum Powstania Warszawskiego. Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej z zakresu małych projektów w ramach działania 413 "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju" objętego PROW na lata 2007-2013.
          Dla uczniów uczestniczących w realizacji zadania, to wyróżnienie. Przeszli pozytywnie rekrutację, pracowali przez całe półrocze na to wyróżnienie. Dali się poznać jako świetni uczniowie , świetni koledzy. W Muzeum Powstania Warszawskiego odbyły się 2 lekcje muzealne w grupach po 24 uczestników nt. Militarne i polityczne znaczenie Powstania Warszawskiego oraz Bić się czy nie bić? - przyczyny i skutki Powstania Warszawskiego).
          Lekcje muzealne to zetknięcie się z bardzo bolesną historią naszego narodu. Gimnazjaliści mogli dowiedzieć się, dlaczego wybuchło powstanie warszawskie, jak bohatersko zachowywali się ich rówieśnicy w tym czasie. Byli poruszeni. Po obiedzie cała grupa udała się do galerii CNK. To wspaniałe zetknięcie się z możliwościami nauki, ocena swojego organizmu i bezpośrednie wykorzystanie wiedzy poznanej na lekcjach. Wrażenia były niesamowite, o czym świadczyło spontaniczne "dziękujemy" po wyjściu z galerii. Wrażenia pozostaną na długo w młodych umysłach i są one zachętą na przyszłość.
Autor: Magdalena Anczykowska

Zdjęcia


STUDNIÓWKA 2012

          21 stycznia 2012 roku o godzinie 19:00 klasa III LO im. bpa Jana Chrapka w Rybnie wraz z gronem pedagogicznym, wychowawcą Panem Jerzym Gruźlewskim, dyrektor Panią Magdaleną Anczykowską, wójtem Gminy Rybno Panem Edmundem Ligmanem i wszystkimi zaproszonymi goścmi bawiła się na 100 dni przed egzaminem maturalnym w restauracji "Jezioranka". Dwoje reprezentantów klasy rozpoczęło częśc oficjalną, a Pani Dyrektor uroczyście otworzyła bal. Następnie maturzyści zaprezentowali tradycyjnego poloneza. Nie zabrakło również przemówienia Pana Wójta oraz podziękowań Wychowawcy dla rodziców przygotowujących bal. Uczniowie wprowadzili gości w szampański nastrój fantastycznym kabaretem "Niebo" i piosenką, które wywołały wśród obecnych salwy śmiechu i oklasków. Pierwszy taniec maturzyści zadedykowali nauczycielom, po czym wzniesiono toast za pomyślną maturę. Studniówkowy tort uroczyście pokroili - Pani Dyrektor, przewodnicząca klasy, Pan Wójt oraz Wychowawca klasy. W szampańskich nastrojach i do utraty tchu wszyscy bawili się przy świetnej muzyce, z przekonaniem, że ten bal na długi czas pozostanie w ich pamięci.
Autor: Klasa III LO

Zdjęcia


WYSTAWA FOTOGRAFICZNA

                    (motto wystawy)
         "Piękno jest obecne
         trzeba tylko chcieć je widzieć
         lub przynajmniej rozmyślnie nie zamykać oczu"
                    Theodor Fontane

          20 stycznia w Zespole Szkół w Rybnie została otwarta wystawa "Impresje fotograficzne". Przygotowali ją uczniowie działający w szkolnym kole ekologicznym wraz z nauczycielami. Zaprezentowane fotografie wykonali uczniowie:
          Izabella Ćwiklińska,
          Agata Liedtke,
          Kinga Kozłowska,
          Paulina Przybyłowska,
          Agnieszka Rolka,
          Łukasz Szczawiński,
          Paulina Świniarska

oraz nauczyciele:
          Joanna Maciejewska,
          Małgorzata Jabłońska,
          Mirosław Szczepański.
          Na wystawę składa się trzynaście zdjęć głownie z naszego regionu. Część zdjęć została wykonana szkolną lustrzanką cyfrową Nikon d5000, którą zakupiono w ramach projektu Magia Fotografii zrealizowanego kilka lat wcześniej. Oprócz wystawionych zdjęć można było obejrzeć prezentację multimedialną, na którą złożyło się aż siedemdziesiąt autorskich zdjęć.
          Na otwarciu wystawy obecni byli: wójt gminy Rybno Edmund Ligman, sołtys wsi Rybno Henryk Wiśniewski, dyrektor Welskiego Parku Krajobrazowego Krzysztof Główczyński oraz państwo Ćwiklińscy. Uczniowie wystawiający swoje zdjęcia zaprosili liczne grono kolegów i koleżanek ze szkoły.
          Wystawa powstała dzięki pomocy wielu osób. Wywołanie zdjęć sfinansowała Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Rybnie a stelaże na zdjęcia zostały wykonane dzięki pomocy Rady Rodziców, panów J. Rozentalskiego, A. Hillara i K. Świniarskiego.
Autor: Mirosław Szczepański

Zdjęcia


WYJAZD NA LODOWISKO

          W czwartek 19 stycznia grupa uczniów z klasy I LO oraz III c pod opieką nauczycieli: D. Ogrodowczyk, J. Maciejewskiej i A. Wiergowskiego udała się do Działdowa na lodowisko. Wszyscy uczestnicy wycieczki wykazali się świetną formą i przygotowaniem. Mimo zimna zabawa była wspaniała, wszyscy wrócili zadowoleni i dumni ze swoich wyczynów.
Autor: Danuta Ogrodowczyk

Zdjęcia


WYCIECZKA DO DZIAŁDOWA

          Uczniowie klasy I b byli na wycieczce krajoznawczej w Działdowie. Rozpoczęliśmy ją od wizyty w Bibliotece Miejskiej w Działdowie. Tu pracownicy biblioteki wraz z panią dyrektor Ewą Sotomską oprowadzili nas i pokazali jak funkcjonuje biblioteka. Dowiedzieliśmy się, że wszystkie zbiory są już komputerowo skatalogowane i dostępne online. Kolejnym punktem naszej wyprawy było lodowisko. Spędziliśmy tu dwie godziny - nie obyło się bez upadków i stłuczeń. Następnie odwiedziliśmy w starostwie powiatowym wystawę fotograficzną "Pomniki przyrody powiatu działdowskiego" gdzie dwie uczennice Gimnazjum w Rybnie - laureatki odebrały nagrody za udział w konkursie. Ostatnim etapem naszej wycieczki był Welski Park Krajobrazowy a ściślej jego siedziba w Jeleniu. Zwiedziliśmy tu muzeum przyrody i etnograficzne. Wizytę w parku zakończyliśmy pieczeniem kiełbasek na ognisku. Szykujemy się już na kolejną wycieczkę po Welskim Parku Krajobrazowym ale tym razem latem.
Autor: Uczniowie klasy Ib i wychowawca Mirosław Szczepański

Zdjęcia


POZNAJEMY PARKI KRAJOBRAZOWE POLSKI

          10 stycznia 2012 r. w siedzibie Welskiego Parku Krajobrazowego w Jeleniu odbył się III etap XI edycji konkursu "Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski". W zmaganiach wzięły udział reprezentacje trzech szkół : Zespół Szkół - Gimnazjum im. Marii Skłodowskiej-Curie w Rybnie, Zespół Szkół - Publiczne Gimnazjum w Mrocznie i Gimnazjum im. Pawła Nowakowskiego w Starym Dłutowie. W wyniku rywalizacji zwyciężył zespół reprezentujący Zespół Szkół - Gimnazjum im. Marii Skłodowskiej-Curie w Rybnie. W skład drużyny wchodzą uczniowie:
          Łukasz Szczawiński
          Patrycja Wantowska
          Ąleksandra Orzechowska
          Sebastian Truszczyński
Opiekun - Magdalena Anczykowska
          Zwycięstwo w III etapie konkursu oznacza zakwalifikowanie się drużyny do finału wojewódzkiego, który odbędzie się 3 kwietnia 2012 r. roku w Olsztynie.
Autor: Magdalena Anczykowska

Zdjęcia


WIGILIA

          W czwartek 22 grudnia, obchodziliśmy w naszej szkole zbliżające się Święta Bożego Narodzenia. W inscenizacji bożonarodzeniowej, rozpoczynającej apel, wzięli udział uczniowie klas Id i IIa. Przedstawienie przypomniało nam o tym, iż wszystko, co ofiarujemy ludziom będącym w potrzebie, jest jednocześnie darem dla Boga. Uczennice Paulina Świniarska (IIIa), Maja Świniarska (IIIb) oraz Klaudia Zakrzewska (Ia) uświetniły Wigilię szkolną śpiewem kolęd po polsku, angielsku i niemiecku. Apel przygotowały: p. M. Jabłońska, p. J. Kruszyńska oraz p. A. Labicka.
          Pani Dyrektor złożyła wszystkim świąteczne życzenia oraz odczytała życzenia przesłane pocztą. Następnie uczniowie poszczególnych klas udali się wraz z wychowawcami na Wigilie klasowe, aby złożyć sobie życzenia, poszukać prezentów pod choinkami i pokolędować we własnym gronie.
Autor: Małgorzta Jabłońska

Zdjęcia


Ogólnopolska Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK

          Reprezentacja uczniów Zespołu Szkół w Rybnie, składająca się z dwójki gimnazjalistek oraz dwójki licealistek wzięła udział w etapie rejonowym olimpiady, która odbyła się dnia 10.12.2011r. w Działdowie Zwycięzcy szkolnego etapu olimpiady musieli wykazać się wiedzą i umiejętnościami z zakresu istniejących zagrożeń zdrowotnych, sposobów ochrony zdrowia, ochrony środowiska oraz zasad zdrowego stylu życia. Uczestnicy pisali test w trzech kategoriach i musieli zaprezentować prace i dokumentację z przebiegu akcji promującej zdrowie, którą przeprowadzili w środowisku szkolnym.
          W kategorii szkoły ponadgimnazjalne I miejsce zajęła Kamila Świniarska z klasy III LO im. bp.Jana Chrapka w Rybnie natomiast Iza Morawska miejsce III .
          W kategorii szkoły gimnazjalne IV miejsce zajęła Ewelina Zawadzka z klasy III b Gimnazjum im. Marii Skłodowskiej- Curie. Z pośród prac komisja wyróżniła prace : Kamili Świniarskiej - LO , Eweliny Zawadzkiej oraz Agnieszki Rolka - Gimnazjum.
          Kamila Świniarska będzie reprezentować Zarząd Rejonowy w Działdowie na etapie okręgowym olimpiady, który odbędzie się w Olsztynie pod koniec marca.
          Uczennice przygotowywały się pod opieką Danuty Ogrodowczyk.
Autor: Danuta Ogrodowczyk

Zdjęcia


MIKOŁAJKOWY WYJAZD DO OLSZTYNA

          Dnia 7 grudnia 2011r. wychowawczynie klas IIb i IIc zorganizowały MIKOŁAJKOWY wyjazd do kina i planetarium w Olsztynie.
          W kinie "Helios" wszyscy obejrzeli film w technice 4D pt.: "Mali agenci. Wyścig z czasem". Po minach uczniów można było stwierdzić, że film był bardzo ciekawy i pełen wrażeń.
          Po filmie opiekunowie i uczniowie udali się do planetarium. Na miejscu mogli obejrzeć ciekawą wystawę fotograficzną oraz uczestniczyć w zajęciach pt.: "Fizyka i optyka". Lekcja z fizykiem okazała się ciekawą. Młodzież zdobyła wiele nowych i ciekawych wiadomości. Interesujące były też zaprezentowane doświadczenia.
          Po lekcji fizyki, ok. godz. 13.30 wszyscy udali się w drogę powrotną do Rybna. W autokarze panowała bardzo miła i sympatyczna atmosfera. Zawiązały się też nowe przyjaźnie.
          Opiekunami wycieczki były panie: J. Budzińska, M. Jabłońska, B. Kamińska, A. Witkowska.
Autor: Anna Witkowska


DZIEŃ ŚW. MIKOŁAJA W NASZEJ SZKOLE

          Dnia 6 grudnia do naszych drzwi zapukali niezwykli goście: wysłannicy św. Mikołaja. Choć zabrakło świętego, nie zabrakło kultowego: HO!HO!HO! Z racji jego święta (oraz naszego wzorowego zachowania w ubiegłym roku) otrzymaliśmy słodkie upominki. Serdecznie i z całego naszego serca dziękujemy Ci, Mikołaju (tzn. naszym kochanym Rodzicom). Mamy nadzieję, że i w następnym roku o nas nie zapomnisz!
Autor: Samorząd Uczniowski


AIDS - TWOJE ZDROWIE W TWOICH RĘKACH

          Z okazji obchodów Światowego Dnia Walki z AIDS 1 grudnia na całym świecie, w dniu 05.12.2011r. w Zespole Szkół w Rybnie odbył się uroczysty apel. Mottem przewodnim tego apelu było hasło : "Zatrzymać AIDS".
          Poprzez konkursy wiedzy, pogadanki na lekcjach oraz część artystyczną chcemy uniknąć straszenia uczniów i wywołania atmosfery paniki wokół problemów związanych z HIV/AIDS. Pragniemy raczej pokazać młodzieży, jakie zagrożenia niesie za sobą ta straszna i nieuleczalna choroba, przy jednoczesnym uświadomieniu, że każdy człowiek przy minimalnym zastosowaniu się do pewnych procedur, może praktycznie do "zera" zredukować prawdopodobieństwo zarażenia się wirusem HIV. Chcemy raczej pokazać uczniom, jak poszczególne zachowania narażają ich na ryzyko zarażenia się wirusem HIV i uczulić ich, że to wyłącznie od nich zależy, czy będą prowokowali sytuacje sprzyjające rozprzestrzenianiu się AIDS, czy też będą ich konsekwentnie unikali. Zależy nam też szczególnie na obaleniu bariery niechęci, która wykształciła się wokół osób zrażonych wirusem HIV lub cierpiących już na AIDS.
          Po części artystycznej przygotowanej przez SK PCK , wręczono nagrody dla najlepszych w konkursie wiedzy na temat HIV i AIDS oraz plakat. Nagrody dla uczniów ufundowała Gminna Komisja ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Rybnie.
          Następnie Danuta Ogrodowczyk podsumowała przebieg akcji charytatywnej pod hasłem "Zakręcona akcja - wkręć się w pomaganie". Akcja zbiórki nakrętek rozpoczęła się w maju tego roku z inicjatywy SK PCK przy ZS w Rybnie. Po przeczytaniu artykułu "TONA NAKRĘTEK DLA CHOREGO WIKTORKA Z DZIAŁDOWA", członkowie PCK wraz z opiekunką D. Ogrodowczyk ogłosili konkurs ogólnoszkolny mający na celu zbieranie plastikowych nakrętek dla chorego Wiktorka, który cierpi na nieuleczalną dystrofię mięśniową Duschenn a, polegającą na zaniku mięśni.
          Akcja w szkole cieszy się ogromnym zaangażowaniem całej społeczności szkolnej ich rodzin. Do tej pory udało się zebrać 160 kg nakrętek, które zostały przekazane podczas apelu Wiktorowi i jego rodzicom. W konkursie zaszczytne pierwsze miejsce w szkole zajęła klasa II d, która zebrała 55 kg., II miejsce klasa III c - 32,8 kg, a III mijsce klasa IIIa - 13,95 kg.
          Rodzice Wiktorka przekazali na ręce pani dyrektor Magdalenie Anczykowskiej podziękowanie dla Zespołu Szkół w Rybnie za czynne włączenie się do akcji. Zbiórka nakrętek nie tylko pozwoli pomóc w rehabilitacji chłopca ale również przyczyni się do ochrony przyrody.
          Na zakończenie wyróżniono najmłodszych krwiodawców za ofiarowanie bezcennego leku jakim jest krew. Pani dyr. M. Anczykowska wręczyła uczniom kl. III LO , którzy po raz pierwszy włączli się do Turnieju Szkół "MŁODA KREW RATUJE ŻYCIE". Uczniowie otrzymali legitymacje, odznaki i upominki, które ufundowało Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie.
          Apel przygotowały panie. Danuta Ogrodowczyk, Alina Zawadzka oraz Patrycja Heleniak

Autor: Danuta Ogrodowczyk

Zdjęcia


WYMIANA POLSKO - BUŁGARSKA

          W dniach 22 - 29 listopada dwudziestoosobowa grupa uczniów z klasy I i II LO uczestniczyła w wymianie polsko-bułgarskiej. Hasło projektu brzmiało: "Twórczość - pomysłowość - przedsiębiorczość - KOPALNIA DOBRYCH POMYSŁÓW". Miejscem zakwaterowania było Schronisko Młodzieżowe w Olsztynie.
          Pierwszego dnia odbyły się zajęcia mające na celu integrację członków obydwu grup, ustalenie zasad dotyczących projektu oraz zaplanowanie kolejnych dni. Każdy uczestnik z Polski został mianowany opiekunem jednego uczestnika z Bułgarii. Po warsztatach wszyscy udali się na wspólny i uroczysty obiad.
          Kolejnego dnia młodzież wraz z opiekunami udała się na zwiedzanie Uniwersytetu Warmińsko - Mazurskiego w Olsztynie. Trzeci dzień rozpoczynały warsztaty przedsiębiorczości dotyczące zakładania firm w Polsce i w Bułgarii. Uczestnicy mieli również okazję do rozmowy z cudzoziemcem prowadzącym własny biznes w Polsce. Dzień zakończył wieczór narodowy (bułgarski), podczas którego polska grupa poznała bułgarskie tradycje, potrawy oraz ludowe piosenki.
          Od piątku do niedzieli uczestnicy projektu przebywali w Rybnie. Podczas krótkiego apelu młodzież bułgarska zaprezentowała tradycyjny taniec bułgarski oraz odśpiewała swój hymn narodowy. Po części oficjalnej odbył się mecz w piłkę siatkową, który wygrała drużyna z Polski. W sobotę cała grupa zwiedzała Rybno. Młodzież polska pokazała Bułgarom najciekawsze zakątki naszej wsi. Wieczorem odbyły się warsztaty, a po nich wspólna dyskoteka.
          W niedzielę rano obie grupy wróciły do Olsztyna. Na kolejnych zajęciach odbyło się spotkanie z młodzieżą pochodzącą z Turcji, która przebywa w Polsce w ramach programu "Erasmus" i studiuje na UWM.
          Siódmego dnia uczestnicy podzieleni na grupy pracowali nad krótkimi filmami. Każda z grup wylosowała jeden z pięciu różnych tematów dotyczących Europy. Wieczorem wszyscy ponownie udali się na Uniwersytet Warmińsko - Mazurski, gdzie miało miejsce spotkanie z polskimi studentami, działającymi w studenckim kole naukowym.
          Ostatni dzień projektu poświęcony był prezentacji zdjęć, filmików przygotowanych wcześniej oraz podsumowaniu wspólnie spędzonego czasu. Następnie odbył się uroczysty, pożegnalny obiad.
          Udział polskiej grupy w projekcie możliwy był dzięki współpracy szkoły z Fundacją Open Future z Olsztyna, której w tym miejscu należą się serdeczne podziękowania za pomoc w podnoszeniu jakości kształcenia naszych uczniów.
Autor: Iza Morawska

Zdjęcia


KONKURS FOTOGRAFICZNY

          W listopadzie 2011 r. rozstrzygnięto konkurs fotograficzny "Pomniki przyrody powiatu działdowskiego" ogłoszony przez Działdowskie Centrum Edukacji Ekologicznej. Celem konkursu było zwrócenie uwagi na przyrodę naszej okolicy, poprzez prezentację zdjęć pomników przyrody na wystawie fotograficznej. W konkursie wzięły udział trzy osoby z naszej szkoły: Agnieszka Rolka, Izabella Ćwiklińska i Agata Liedtke. Dwie pierwsze osoby zostały laureatami konkursu i ich cztery zdjęcia znalazły się w pięknie wydanym kalendarzu o pomnikach przyrody naszego powiatu. Zdjęcie stycznia przedstawia dąb szypułkowy w kompleksie leśnym Kostkowo, zdjęcie lutego sosnę pospolitą w odmianie kołnierzykowatej (fot. Agnieszka Rolka). Miesiąc Marzec ozdabia zdjęcie głazu koło Truszczyn zaś ostatni miesiąc grudzień jesion pospolity w Kostkowie (fot. Izabella Ćwiklińska).
          Uroczyste wręczenie nagród miało miejsce 20 grudnia w Starostwie Powiatowym w Działdowie. W uroczystości wziął udział starosta Marian Janicki i zaproszeni goście.
Autor: Mirosław Szczepański

Zdjęcia


Gminny konkurs "Gala Piosenki Rybno 2011"

Dnia 18.11.2011r. o godz. 15.00 w sali OSP w Rybnie odbył się Gminny konkurs "Gala Piosenki rybno 2011" zorganizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Rybnie. Cele konkursu:
          -propagowanie śpiewania piosenek
          -rozwijanie wrażliwości estetycznych poprzez bezpośredni kontakt z muzyką
Nasza szkołę reprezentowały:
          -Sławińska Diana Ia
          -Zakrzewska Klaudia Ia
          -Świniarska Paulina IIIa
          -Świniarska Maja IIIb
          -Podowska Natalia IIIa
Każda z uczestniczek zaprezentowała jeden wybrany utwór muzyczny wykonany z akompaniamentem (podkład muzyczny na CD lub gitara) Dziewczęta godnie reprezentowały naszą szkołę.
Bardzo im DZIĘKUJEMY!
Autor: Anna Witkowska

FERA 2011

          20 listopada w Iłowie odbył się jubileuszowy XV Ogólnopolski Festiwal Twórczości Religijnej. Uczestnicy mogli zaprezentować się w recytacji, śpiewie, fotografii oraz pracach plastycznych. Naszą szkołę reprezentowały trzy uczennice: Klaudia Wiśniewska - w recytacji, Kinga Wiśniewska - praca plastyczna, Jowita Wiśniewska - fotografia. W festiwalu wzięli udział uczniowie w różnych kategoriach wiekowych. Po prezentacji artystów amatorów odbył się koncert gwiazdy - Magdaleny Niewińskiej - laureatki programu "Szansa na sukces". Po koncercie jury ogłosiło wyniki. Dwie spośród naszych uczennic otrzymały wyróżnienia: Kinga Wiśniewska za pracę plastyczną oraz Jowita Wiśniewska za fotografię.
Autor: ks. Damian Wysocki

Zdjęcia


XI KONKURS O POWIECIE DZIAŁDOWSKIM

          Sukces uczniów z Zespołu Szkół w Rybnie. Najlepiej znają swój powiat. 22 listopada 2011 r. odbył się w Działdowie XI konkurs wiedzy o powiecie działdowskim. Uczestniczyło w nim 15 szkół z terenu powiatu działdowskiego. Wspaniale zaprezentowali się uczniowie Zespołu Szkół w Rybnie.
Drużyna Liceum Ogólnokształcącego im. Bp. J. Chrapka zajęła I miejsce, a drużyna Gimnazjum im. M. Skłodowskiej-Curie - miejsce III.
Szkoły reprezentowali:
Liceum Ogólnokształcące w Rybnie
          Zuzanna Kasprowicz
          Paulina Wojciechowska
          Dawid Wrombel.
          Opiekun: Grażyna Meller
Gimnazjum w Rybnie
          Maria Licznerska
          Marlena Kliniewska
          Kamil Wieczorek
          Opiekun: Jerzy Anczykowski
Autor: Jerzy Anczykowski


93 ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI RZEZ POLSKĘ

          Dnia 10 listopada, w przeddzień narodowego Święta Niepodległości, w Zespole Szkół w Rybnie odbył się uroczysty apel z okazji tego święta. W uroczystości wzięli udział wszyscy uczniowie, nauczyciele oraz dyrekcja. Uroczystość rozpoczęto wprowadzeniem sztandarów oraz odśpiewaniem hymnu narodowego. W podniosłym nastroju uczniowie klasy IIc oraz IIIa przypomnieli rys historyczny okresu zaborów i drogi do wolności. Motyw wolnej Polski wielokrotnie pojawiał się w wierszach, które od pokoleń towarzyszą Polakom i budzą narodowego ducha. Uroczystość uświetniona została wystąpieniem orkiestry dętej pod kierownictwem pana Jarosława Rolkowskiego.
          W odpowiedzi na apel Prezydenta oraz Ministra Edukacji Narodowej przygotowaliśmy także piękne biało-czerwone kotyliony, którymi zostali udekorowani występujący uczniowie, nauczyciele oraz dyrekcja szkoły.
          Nasz apel, to nie tylko uroczystości szkolne. Z częścią artystyczną wystąpiliśmy w dniu 11 listopada na uroczystościach Gminno-Parafialnych podczas uroczystej mszy św. w kościele parafialnym w Rybnie. W kościele obecne były poczty sztandarowe szkół z naszej gminy, w tym także naszej szkoły oraz władze gminy i wielu mieszkańców.
Autor: Barbara Kamińska

Zdjęcia


SESJA RADY POWIATU DZIAŁDOWSKIEGO

          Dnia 28 października 2011r. grupa uczniów z klasy II i III Liceum Ogólnokształcącego im. bp Jana Chrapka w Rybnie uczestniczyła w IX Sesji Rady Powiatu Działdowskiego. Młodzież miała okazję zapoznać się z funkcjonowaniem samorządu lokalnego oraz osobiście porozmawiać z osobami podejmującymi ważne decyzje dotyczące naszego terenu. Obecni na sesji uczniowie mogli zadawać pytania prowadzącym. Sesja przebiegła bardzo sprawnie. Tuż po jej zakończeniu młodzież zwiedzała budynek starostwa. Licealiści byli bardzo zadowoleni, że mogli wziąć udział w takim spotkaniu. Mamy nadzieję, że takich wyjazdów będzie więcej. Na koniec wykonano pamiątkowe zdjęcia.
Autor: Grażyna Meller

Zdjęcia


ŚWIĘTO SZKOŁY

          24 października 2011 roku uczniowie Gimnazjum im. Marii Skłodowskiej-Curie oraz Liceum Ogólnokształcącego im. bp. Jana Chrapka w Rybnie obchodzili po raz trzeci święto nadania imion szkołom. Uroczystość Święta Szkoły rozpoczęła się od tradycyjnego już ślubowania uczniów klas pierwszych. Warto w tym miejscu zaznaczyć, iż w tym roku szkolnym po raz pierwszy złożyli ślubowanie uczniowie nowo otwartej Zasadniczej Szkoły Zawodowej. Następnie głos zabrała pani dyrektor Magdalena Anczykowska. Powitała przybyłych na uroczystość gości: Wójta Gminy Rybno - Edmunda Ligmana, Inspektora ds. Oświaty Gminy Rybno - Jana Sokołowskiego, Radnego Powiatu Działdowskiego - Tomasza Węgrzynowskiego, właściciela firmy Lu-Mar-Go -P. Ł. Marchlewicza oraz przedstawicieli Rady Rodziców. Pani dyrektor złożyła podziękowania wszystkim osobom, które zaangażowały się w realizację projektu powstania przy szkole zegara słonecznego. Wspomniała też, kiedy i w jakich okolicznościach zrodził się pomysł na powstanie takiego eksponatu. Po przemówieniu pani dyrektor dokonała wraz z zaproszonymi gośćmi uroczystego odsłonięcia zegara. Zegar ten informuje nie tylko o czasie. Umieszczono na nim również dokładne określenie kierunków świata, wszystkie znaki zodiaku. Na jego blacie znajdują się słowa Jana Pawła II - "Przyszłość zaczyna się dziś, nie jutro", które mają stanowić życiowe motto dla uczniów i przypominać o tym, by nie tracić czasu, ponieważ każdy dzień w życiu człowieka jest ważny.
          Tegoroczne Święto Szkoły obchodzono pod hasłem "Pasja burzy mury, podąża za celem". W nawiązaniu do tego hasła uczniowie Zespołu Szkół w Rybnie zaprezentowali wszystkim owoce swoich talentów i pasji. Jako pierwsi wystąpili uczniowie klasy II LO, którzy przedstawili montaż słowno-muzyczny pt. "Miłosz znany i nieznany". Przygotowane przez nich widowisko przybliżyło wszystkim zebranym sylwetkę i twórczość Czesława Miłosza. W dalszej części Święta Szkoły został przeprowadzony konkurs "Mam talent", w którym uczniowie prezentowali swoje wielorakie uzdolnienia (taneczne, plastyczne, muzyczne). Po wszystkich występach publiczność w głosowaniu dokonała wyboru najciekawszego z nich. Zwyciężczynią została Diana Sławińska.
          Podczas uroczystości pani dyrektor oraz nauczyciele wręczyli dyplomy za osiągnięcia, którymi w ostatnim czasie wyróżnili się uczniowie szkoły. Wśród innych ciekawych punktów obchodów Święta Szkoły należy wymienić wystawę prac koła plastycznego, występ grupy tanecznej oraz ułożenie przez uczniów każdej z klas tzw. "żywych liter alfabetu", z których powstał napis "ŚWIĘTO SZKOŁY 2011". Na zakończenie uroczystości zostały przeprowadzone konkurencje sportowe dla uczniów.
Autor: Kamila Łada

Zdjęcia


AKCJA POBORU KRWI

          W dniu 19.10.2011r. odbył się już szósty pobór krwi pod hasłem "Młoda krew ratuje życie". W akcji udział wzięli honorowi dawcy krwi, którzy systematycznie uczestniczą w każdym poborze krwi w naszej szkole. Zgłosiło się 26 dawców, a krew oddało 24 . Łącznie oddano 10800 ml krwi. W akcji udział wzięło ośmioro uczniów klasy III Liceum Ogólnokształcącego w Rybnie, nauczyciele i pracownicy szkoły. Jak zwykle nie zawiedli nas p. Sołtys H. Wiśniewski oraz rodzice .Jesteśmy dumni, że możemy liczyć na ofiarność i pomoc niesioną drugiemu człowiekowi.
          Kolejny pobór krwi już na wiosnę, liczymy na wysoką frekwencję.
ZAPRASZAMY SK PCK
Autor: Danuta Ogrodowczyk

Zdjęcia


DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

          Dzień Edukacji Narodowej to święto wszystkich pracowników oświaty. Tego dnia w każdej szkole pada wiele ciepłych i miłych słów oraz życzeń. Przeżywane wówczas chwile uśmiechu i wzruszeń na długo zapadają w pamięci każdego nauczyciela.
          W naszej szkole święto to zostało uczczone uroczystym apelem. Obchody Dnia Edukacji Narodowej rozpoczęły się od przedstawienia przez uczniów programu artystycznego, w którym wyrazili wdzięczność dla nauczycieli za trud włożony w ich edukację i wychowanie.
          Atmosfera była podniosła i serdeczna. Nie zabrało kwiatów od przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego, a także nagród wręczanych przez panią dyrektor nauczycielom oraz pracownikom niepedagogicznym. W gronie wyróżnionych Nagrodą Dyrektora Szkoły znaleźli się:
          - Patrycja Heleniak
          - Joanna Maciejewska
          - Grażyna Meller
          - Magdalena Morawska
          - Barbara Kamińska
          - Anna Witkowska
          - Kazimierz Raczyński
          - Anna Labicka
          - Danuta Ogrodowczyk
          -Jolanta Zapałowska
          - Grzegorz Zdunek
          W minionym roku szkolnym swą pracą i aktywnością szczególnie zasłużyły się panie: Krystyna Gontarz oraz Ewa Golder. Pani dyrektor pogratulowała im przyznania Nagrody Wójta.
Autor: Kamila Łada

Zdjęcia


WYCIECZKA TERENOWA

          Dnia 11 października 2011 r. odbyła się wycieczka terenowa "Jak chronimy środowisko w naszym regionie?". W wyjeździe wzięła udział klasa IIIa, która wygrała koknurs na zbiórkę żółędzi i kasztanów oraz członkowie koła ekologicznego. W programie wycieczki znalazła się sortownia odpadów, gdzie uczniowie mieli okazję poznać proces praktycznego sortowania odpadów na dużą skalę. Kolejnym miejscem było nowoczesne składowisko odpadów komunalnych w Zakrzewie. Na zakończenie zorganizowano ognisko, przy którym podleśniczy Michał Brzostek przedstawił wiele ciekawostek przyrodniczych. Młodzież miała okazję zadawać pytania i poszezrzać swoją wiedzę o przyrodzie. Zajęcia terenowe zostały zoorganizowane we współpracy z miejscowym Kołem Łowieckim Hubertus.
Autor: Mirosław Szczepański

Zdjęcia


VI POWIATOWY KONKURS PIOSENKI ANGLOJĘZYCZNEJ

          10 października już po raz szósty uczniowie ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych wzięli udział w Powiatowym Konkursie Piosenki Anglojęzycznej zorganizowanym przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Lidzbarku.
          Nasze gimnazjum reprezentowały: Diana Sławińska (klasa I a), Klaudia Zakrzewska (klasa I a) oraz Ewelina Zawadzka (klasa III b). Z kolei Marta Łada (klasa I LO) reprezentowała nasze liceum.
          Jury po wysłuchaniu wszystkich utworów nagrodziło najlepszych wykonawców, wśród których znalazły się: Diana Sławińska, która zajęła II miejsce oraz Ewelina Zawadzka, która zajęła miejsce III.
Autor: Joanna Maciejewska

Zdjęcia


EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW

          26 września po raz kolejny w naszej szkole obchodzony był Europejski Dzień Języków pod hasłem "Dziesiątki języków, tysiące możliwości". Z tej okazji odbył się apel, który swoją obecnością uświetnili: pani Dorota Witkowska - prezes Fundacji Open Future z Olsztyna oraz pan Krzysztof Wittbrodt z Welskiego Parku Krajobrazowego. Fundacja Open Future była organizatorem wymiany polsko-litewskiej, w której wzięli udział uczniowie naszego liceum. Z kolei Welski Park Krajobrazowy był organizatorem wymiany polsko-niemieckiej, której uczestnikami byli uczniowie naszego gimnazjum. Podczas apelu, uczniowie, którzy brali udział w tych spotkaniach, opowiedzieli o tym czego się nauczyli i jak spędzili czas z młodzieżą z innego kraju. Podziękowali również zaproszonym gościom za ich pomoc, a przede wszystkim za stworzenie możliwości takich międzynarodowych spotkań młodzieży.
          Po części oficjalnej odbył się szkolny konkurs językowo-sportowy, w którym reprezentacje klas wzięły udział w konkurencjach sportowych oraz językowych (zarówno z języka angielskiego, jak i języka niemieckiego). W ostatecznej klasyfikacji wygrała klasa II LO, tuż za nią uplasowała się II a, a następnie klasy III LO i I LO. Reprezentacje zwycięskich klas otrzymały torby i plecaki, nagrody książkowe oraz gadżety ufundowane przez wydawnictwa językowe oraz zakupione z dofinansowania przekazanego przez Gminną Komisję do Spraw Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Na apelu podsumowano również wyniki konkursu dla klas pierwszych gimnazjum, które wcześniej przygotowały plakaty na temat "Rola języków obcych w dzisiejszym świecie". Najwyżej oceniony plakat został wykonany przez klasę I a, która otrzymała w nagrodę słodki upominek. W czasie apelu uczniowie mogli również wysłuchać piosenek w języku niemieckim i języku angielskim, wykonanych przez uczennice z naszej szkoły.
Autor: Joanna Maciejewska

Zdjęcia


WYBORY 2011

          Dnia 26 września 2011 odbyły się wybory przewodniczącego Samorządu Szkolnego. Na stanowisko przewodniczącego kandydowały: Maria Licznerska z kl.II B oraz Paulina Przybyłowska z kl. II A. Nad prawidłowym przebiegiem głosowania czuwała komisja w składzie: Dawid Wrombel, Natalia Piórkowska, Izabela Petrykowska, Paulina Wojciechowska i Krzysztof Sobotka. W głosowaniu oddano 341 głosów, wśród których 30 było nieważnych. Po przeliczeniu głosów stwierdzono, że kandydaci otrzymali następujące ilości głosów:
          Paulina Przybyłowska - 78 głosów
          Maria Licznerska - 233 głosy.
          W związku z powyższym wynikiem, przewodniczącą Samorządu Szkolnego w ZS Rybno na rok szkolny 2011/2012 została Maria Licznerska. Przewodnicząca dobrała sobie współpracowników i skład Samorządu Szkolnego na bieżący rok szkolny jest następujący: Maria Licznerska - kl. II B - przewodnicząca; Dawid Wrombel - kl. II LO - zastępca przewodniczącej; Kinga Kozłowska - kl. I LO - skarbnik oraz Paulina Przybyłowska - kl. II A - sekretarz. Opiekunem Samorządu na rok szkolny 2011/2012 został p. Jerzy Anczykowski.
Autor: Ewa Golder

Zdjęcia


ZBIÓRKA KASZTANÓW I ŻOŁĘDZI

          W dniach 19.09.2011 - 30.09.2011r. w naszej szkole została przeprowadzona zbiórka kasztanów i żołędzi. Zbiory zostały przekazane do Koła Łowieckiego Hubertus i posłużą jako karma dla leśnych zwierząt w czasie zimy. Zbiórka została przeprowadzona w formie konkursu. Łącznie zebraliśmy 614 kilogramów.W akcję najbardziej zaangażowali się uczniowie klasy IIIa, którzy zebrali 218 kg i w nagrodę uczniowie tej klasy wezmą udział w zajęciach przyrodniczych, które odbędą się na terenie Welskiego Parku Krajobrazowego. Drugie i trzecie miejsce w konkursie zdobyły odpowiednio klasy IId (138 kg) i IIa (68kg) otrzymują bilety zwalniające z pytania w dobrowolnie wybranym dniu.
Autor: Barbara Kamińska


SPRZĄTANIE ŚWIATA 20011

          18 września nasza szkoła wzięła udział w akcji Sprzątania Świata 2011. Hasło tegorocznej edycji brzmi: "Lasy to życie - chrońmy je". W ten sposób Fundacja "Sprzątanie Świata-Polska" oraz Fundacja Nasza Ziemia włączają się w obchody Międzynarodowego Roku Lasów, ogłoszonego przez ONZ. Z tego względu nasi uczniowie sprzątali tereny przyszkolne, ale również i okoliczne lasy. Naszym celem przyłączenia się do kampanii Sprzątanie Świata jest budowanie świadomości ekologicznej wśród uczniów, zmiana postaw i przyzwyczajeń na bardziej przyjazne dla środowiska.
Autor: Barbara Kamińska

Zdjęcia


"MAZURY CUD NATURY"

          15 września 2011 r. odbył się Światowy Szkolny Dzień Głosowania na Wielkie Jeziora Mazurskie w ogólnoświatowym konkursie na 7 Nowych Cudów Natury. Na Mazury oczywiście głosowała młodzież szkolna oraz nauczyciele Zespołu Szkół w Rybnie. W tym celu zostały udostępnione przez cały dzień wszystkie stanowiska komputerowe w bibliotece szkolnej oraz w czasie zajęć na lekcjach informatyki. Do głosowania przystąpiło 260 uczniów oraz 20 nauczycieli.
          Każdy, kto chce może dołączyć do akcji i wesprzeć Mazury w konkursie na 7 Nowych Cudów Świata. Światowy Dzień Głosowania to początek rundy finałowej kampanii Mazury Cud Natury, która trwa do rozstrzygnięcia plebiscytu w dniu 11 listopada br.
Autor: Alina Zawadzka


ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2011/2012

          Uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 2011/2012 w Zespole Szkół w Rybnie przybrała szczególny charakter w związku z utworzeniem Zasadniczej Szkoły Zawodowej.
          Na początku zabrała głos pani dyrektor - M. Anczykowska, witając zaproszonych gości, pracowników szkoły, uczniów oraz rodziców. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m. in. Wójt Gminy Rybno - p. E. Ligman, Przewodniczący Rady Gminy - p. M. Ligman, radny powiatu działdowskiego - p. J. Chmielewski. Serdecznie powitano również p. H. Lewandrowskiego - przedstawiciela firmy KIM, która ufundowała dla uczniów naszej szkoły stroje sportowe.
          W swoich wystąpieniach wszyscy goście szczególnie ciepłe słowa kierowali do uczniów klas pierwszych - zarówno gimnazjum, jak i liceum oraz szkoły zawodowej. Głos zabrali również przedstawiciele I kl. ZSZ, dziękując za umożliwienie kontynuowania nauki na terenie naszej gminy i obiecując sumienne wypełnianie swoich obowiązków.
          Na zakończenie p. dyrektor przekazała życzenia pani minister, pani kurator oraz pana wójta skierowane do uczniów i wszystkich pracowników oświaty.
Autor: Magdalena Morawska

Zdjęcia- 3 -
Powrót
Aktualizacja: 2010-01-19